• Diet and nutrition
  • Submitted on 28/07/2024

Καλησπέρα, για αύξηση βαρους μια λύση είναι το ρόφημα πρωτεΐνης σε σκόνη. Για μείωση βάρους υπάρχει κάτι αντίστοιχο ;

8 specialists answered

  • Και για τα δύο ειδική αγωγή διατροφής

    Kontogiannis Lampros

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Athens

  • Εάν με το «αντίστοιχο» ρωτάτε ουσιαστικά εάν υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα αδυνατίσματος και όχι φαρμακευτική αγωγή, τότε θα έλεγα πως η απάντηση είναι «εν μέρει ναι».

    Υπάρχουν πολλά συστατικά που χρησιμοποιούνται σε συμπληρώματα αδυνατίσματος, τα οποία θεωρητικά βοηθούν στην απώλεια βάρους, εμποδίζοντας την απορρόφηση του λίπους ή των υδατανθράκων, περιορίζοντας την όρεξη ή επιταχύνοντας το μεταβολισμό.

    Ωστόσο, υπάρχουν ελάχιστα επιστημονικά δεδομένα για την ύπαρξη θετικών αποτελεσμάτων αυτών των συμπληρωμάτων. Πολλά από αυτά είναι ακριβά, μερικά μπορεί να αλληλεπιδρούν ή να επηρεάσουν τη φαρμακευτική αγωγ
    ... Read more

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Dietitian - Nutritionist

    Athens

  • Γειά σου!
    Είναι πολύ καλή ερώτηση και κατανοητή η απορία σου.
    Για την αύξηση βάρους τα ροφήματα πρωτεΐνης είναι μια καλή επιλογή καθώς παρέχουν επιπλέον θερμίδες και πρωτεΐνες που χρειάζεται ο οργανισμός για να χτίσει μύες.
    Για τη μείωση βάρους, ωστόσο, τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα. Δεν υπάρχει ένα μαγικό ρόφημα που να σε κάνει να χάσεις βάρος από μόνο του. Η απώλεια βάρους είναι μια διαδικασία που απαιτεί:
    Ισορροπημένη διατροφή: Μια διατροφή πλούσια σε φρούτα, λαχανικά, ολικές φυτικές ίνες, άπαχη πρωτεΐνη και υγιή λίπη είναι απαραίτητη.
    Σωματική δραστηριότητα: Η τακτική άσκηση βοηθά στην καύση θερμίδων και στην αύ
    ... Read more

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Drama

  • Καλησπέρα σας,
    Δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο συμπλήρωμα διατροφής που να βοηθά στην απώλεια βάρους.

    Papavasiliou Georgia

    Dietitian - Nutritionist

    Platia Mavili

  • Για απώλεια σωματικού λίπους ακολουθείστε μία σωστή διατροφή + άσκηση. Εάν η διατροφή σας δεν σας καλύπτει σε πρωτείνη. τότε μόνο θα πάτε σε ρόφημα.

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Καλησπέρα σας. Τα πρωτεϊνούχα ροφήματα έχουν κυρίως χρησιμοποιηθεί για μείωση βάρους. Μπορείτε να δοκιμάσετε κάποιο ως αντικατάσταση σε κάποιο γεύμα και να δείτε αν σας βοηθάει.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Δεν ειναι λυση γιαβαυξηση βαρους το ροφημα πρωτεινης. Και οχι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Όσον αφορά την απώλεια του σωματικού σας βάρους καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις. Δεν υπάρχουν μαγικές τροφές ή ροφήματα πρωτεινης για απώλεια κιλών. Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή διαμορφωμένη από έναν ειδικό και μια καλή σωματική δραστηριότητα θα σας βοηθήσει στην απώλεια του σωματικού σας βάρους.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.