• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 29/06/2024

Καλημερα! Θελω να ρωτησω για τους ξηρους καρπους: Για ατομα με υψηλη χοληστερινη, ειναι καλυτερα τα αμυγδαλα ή τα καρυδια; Επισης για απωλεια βαρους, ποιο να προτιμαμε απο τα δυο; Ευχαριστω

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Για την χοληστερίνη τα καρύδια είναι λίγο καλύτερα ενώ για την απώλεια βάρους τα αμύγδαλα! Οπότε θα σας πρότεινα τα αμύγδαλα γιατί το βάρος είναι κομβικής σημασίας και στη μέτρηση της χοληστερίνης. Σε κάθε περίπτωση με τους ξηρούς καρπούς να προσέχετε γιατί ενώ είναι υγιεινοί είναι πλούσιοι σε θερμίδες.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Και τα δύο είναι ωφέλιμα. Όσον αφορά στην απώλεια βάρους με μέτρο και τα δύο.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Για άτομα με υψηλή χοληστερόλη:

    Καρύδια: Είναι η καλύτερη επιλογή, καθώς περιέχουν υψηλά επίπεδα ωμέγα-3 λιπαρών οξέων, τα οποία έχουν αποδειχθεί ότι μειώνουν την "κακή" LDL χοληστερόλη και αυξάνουν την "καλή" HDL χοληστερόλη. Επιπλέον, τα καρύδια είναι πλούσια σε φυτικές ίνες και αντιοξειδωτικά, τα οποία ωφελούν επίσης την υγεία της καρδιάς.
    Αμύγδαλα: Περιέχουν επίσης μονοακόρεστα λιπαρά οξέα και βιταμίνη Ε, τα οποία είναι ωφέλιμα για την υγεία της καρδιάς.
    Για απώλεια βάρους:

    Αμύγδαλα: Έχουν λιγότερες θερμίδες ανά γραμμάριο από τα καρύδια. Επιπλέον, η υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες και φυτικέ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Όλοι οι ξηροί καρποί στη σωστή ποσότητα και να είναι ώμοι και ανάλατοι είναι μια χαρά όσον αφορά το βάρος σας ή τις εργαστηριακές σας εξετάσεις. 1 μικρή χούφτα από ξηρούς καρπούς ώμους και αναλατους πχ είτε αμύγδαλα ή καρύδια ή και άλλους είναι μια σωστή διατροφική επιλογή.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι