• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 03/09/2024

μπορεί ένα νηπιο 2,5 ετων με αυτισμό να γίνει επιθετικο στο νηπιαγωγείο? θα παει το παιδι μου τωρα και ενημερωθηκα οτι υπαρχει ενα παιδι με αυτισμο στην ταξη και εχω αγχωθει καπως.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας, δεν ειναι ολα τα παιδια με αυτισμο επιθετικα και εαν συμβει κατι τετοιο θα το φροντισουν οι παιδαγωγοι η καποια παραλληλη στηριξη που θα συνοδευει το παιδακι, καλη προσαρμογη!

    Παντελεμίδου Βασιλική

    Λογοθεραπευτής

    Κηφισιά

  • Να χαίρεστε το παιδάκι σας. Σας ανησυχεί το νηπιαγωγείο γιατί στα 2,5 βρεφικό θα πάει. Ένα παιδάκι με αυτισμό μπορεί να γίνει επιθετικό όσο μπορεί να γίνει και ένα παιδάκι χωρίς αυτισμό αν το περιβάλλον του το απομονώσει, το πειράξει κ.α. Μην φοβάστε. ειναι μια ωραία ευκαιρία για τον μικρό σας να μάθει να αγαπά το διαφορετικο. Η εκπαιδευτικός θα παίξει σημιτικό ρόλο.Όλα θα πάνε μια χαρά. Καλή σχολική χρονιά

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • καλημέρα σας! Καλή αρχή στο παιδάκι σας, που θα πάει στο παιδικό σταθμό ή νηπιαγωγείο! Καλή σχολική χρονιά! Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε για το αν ένας συμμαθητής του παιδιού σας είναι στο φάσμα του Αυτισμού. Οι γονείς του και οι εκπαιδευτικοί σίγουρα θα έχουν φροντίσει να υποστηρίξουν το παιδάκι στο φάσμα του Αυτισμού με κάποιον παιδαγωγό που πιθανώς να λειτουργεί ως παράλληλη στήριξη, ώστε να διευκολύνουν τη αλληλεπίδραση του με άλλα παιδιά, που αποτελεί σημαντικό όφελος για όλα τα παιδιά, είτε έχουν ή δεν έχουν Αυτισμό. Αυτά που βρίσκονται στο φάσμα μαθαίνουν μαζί με αυτά που δεν είναι στο φάσμα και αυτά που δεν είναι στο φάσμα αρχίζουν... Διάβασε περισσότερα

    Καλλιόπη Γκούμα - Λογοθεραπεία & Ειδική Αγωγή

    Λογοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα. Οι διαταραχές συμπεριφοράς είναι ένα απο τα συμπτώματα των ατόμων που βρίσκονται στο φάσμα του αυτισμού. Ωστόσο, δεν έχουν όλα τα άτομα με αυτισμό επιθετική συμπεριφορά. Αν το ΚΕΔΑΣΥ (δημόσιος φορέας αξιολόγησης ατόμων με δυσκολίες) έχει εξετάσει το παιδί και το έχει εντάξει στο συγκεκριμένο πλαίσιο είτε μόνο του είτε με συνοδό παράλληλης στήριξης, τότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

    Εξέλιξη Λόγου, Φωνής και Κατάποσης - Πέτρου Σύλα

    Λογοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Αν και η ανησυχία σας είναι απολύτως φυσιολογική ως γονέας, είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η ένταξη παιδιών με διαφορετικές ανάγκες, όπως ο αυτισμός, στο σχολικό περιβάλλον μπορεί να είναι επωφελής για όλα τα παιδιά. Τα παιδιά μαθαίνουν να αποδέχονται τη διαφορετικότητα, να αναπτύσσουν την ενσυναίσθηση και να αλληλεπιδρούν με τρόπους που μπορεί να μην είχαν την ευκαιρία να κάνουν σε ένα πιο ομοιογενές περιβάλλον.

    Η πιθανότητα ένα παιδί με αυτισμό να γίνει επιθετικό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το επίπεδο της στήριξης που λαμβάνει, το πώς έχει διδαχθεί να διαχειρίζεται τα συναισθήματά του, και το πώς αλληλεπιδρούν τα άλλα πα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ο αυτισμός είναι μια αναπτυξιακή διαταραχή που χαρακτηρίζεται από διαφορές στην κοινωνική αλληλεπίδραση, την επικοινωνία και την συμπεριφορά. Είναι σημαντικό να τονιστεί ότι κάθε παιδί με αυτισμό είναι μοναδικό και οι συμπεριφορές τους μπορεί να διαφέρουν σημαντικά.

    Όσον αφορά την επιθετικότητα, δεν είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα του αυτισμού. Ορισμένα παιδιά με αυτισμό μπορεί να εκφράσουν απογοήτευση ή άγχος με συμπεριφορές που μπορεί να φαίνονται επιθετικές, αλλά αυτό δεν ισχύει για όλα τα παιδιά με αυτισμό. Επιπλέον, τέτοιες συμπεριφορές συνήθως σχετίζονται με δυσκολίες στην επικοινωνία ή αλλαγές στο περιβάλλον και όχι με την ίδια
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κούκη Σοφία

    Ειδικός Παιδαγωγός

    Άγιος Δημήτριος

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.