• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 19/07/2024

Πού να απευθυνθώ για συμβουλευτική επικοινωνίας με κόρη 30 ετών με ΔΑΦ και ΔΕΠΥ;

Πρόσφατα διαγνώστηκε η κόρη μου 30 ετών με ΔΑΦ υψηλης λειτουργικοτητας και ΔΕΠΥ. Στην ίδια λειτούργησε λυτρωτικά γιατί εξήγησε πολλά που την προβλημάτιζαν όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα επικοινωνίας. Διαμαρτύρεται ότι δεν την καταλαβαίνω. Πού μπορώ να απευθυνθώ για συμβουλευτική και βοήθεια;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, η συμβουλευτική στηρίζεται στις αρχές του ενημέρωσης και υποστήριξης .Θεωρείται πολύ σημαντική κυρίως κατά την αποδοχή μιας διάγνωσης και συζήτηση σε θέματα που αφορούν τη διάγνωση . Η βιβλιογραφία επίσης έχει δείξει ότι άνθρωποι που έλαβαν διάγνωση σε μεγαλύτερη ηλικία νιώθουν λυτρωτικά , καθώς δίνονται απαντήσεις σε ερωτήματα και προβληματισμούς που χρόνια τους απασχολούσαν. Συνεπώς, θα είναι και για εσάς λυτρωτικό να μιλήσετε με έναν ειδικό, κατά προτίμηση ψυχολόγος για τις προκλήσεις που αντιμετωπίζετε και να θέσετε από κοινού τρόπους και λύσεις που θα διευκολύνουν την επικοινωνία με την κόρη σας και θα ενδυναμώσουν της σχέ... Διάβασε περισσότερα

    Καλλιόπη Γκούμα - Λογοθεραπεία & Ειδική Αγωγή

    Λογοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι πολύ θετικό που η κόρη σας βρήκε ανακούφιση μέσω της διάγνωσης, καθώς μπορεί τώρα να κατανοήσει καλύτερα τον εαυτό της και να αναπτύξει στρατηγικές για να αντιμετωπίσει τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει. Η δυσκολία στην επικοινωνία που αναφέρετε είναι κάτι το οποίο συχνά παρατηρείται σε άτομα με ΔΑΦ (Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος) και ΔΕΠΥ (Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής και Υπερκινητικότητας).

    Για να βελτιώσετε την επικοινωνία και να κατανοήσετε καλύτερα τις ανάγκες της κόρης σας, μπορείτε να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για ατομική ή οικογενειακή συμβουλευτική.

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας!! Καλο θα ήταν να μιλήσετε με ένα ψυχολογο ώστε να μπορέσει να σας κατευθύνει για το πως θα διαχειριστείτε τα νέα δεδομένα! Στον χώρο μας υπάρχει η ειδικότητα του ψυχολόγου και θα μπορούσε να σας αναλάβει!

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα . Θα μπορούσατε να μιλήσετε με τον γιατρό που έκανε την διάγνωση ή σε κάποιον άλλο ψυχίατρο ή ψυχολόγο για συμβουλευτική.

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Στην ηλικία των 30 ετών ακούγεται, πράγματι, λυτρωτικό να δίνονται εξηγήσεις αναφορικά με τις δυσκολίες που αντιμετώπιζε μεγαλώνοντας η κόρη σας - μέρος των οποίων, πιο ώριμη πλέον και με διαφορετικό τρόπο, βιώνει και σήμερα. Παρόλα αυτά, η αναδρομική κατανόηση των προκλήσεων αυτών και η επίγνωση ότι δεν υποστηρίχθηκε θεραπευτικά σε μικρότερη ηλικία (όταν είναι πολύ σημαντικές οι παρεμβάσεις και μπορούν να προσφέρουν ανακούφιση και "εργαλεία" / στρατηγικές στο παιδί) είναι πιθανό να επιφέρει και αυτή δυσκολίες στη διαχείριση των συναισθημάτων. Ως γονέας θα μπορούσατε να αιτηθείτε συμβουλευτική γονέων, κατά προτίμηση από ειδικό με εμ... Διάβασε περισσότερα

    Λάνταβου Έφη

    Κοινωνική Λειτουργός, Ειδική Παιδαγωγός και Ειδικός Θεραπευτικού Παιχνιδιού

    Κυψέλη

  • Είναι απολύτως φυσιολογικό να υπάρχει αυτή η δυσκολία στην μεταξυ σας κατανόηση. Όσο καλύτερη ενημέρωση και ευαισθητοποίηση έχετε σχετικά με τις απαιτήσεις (και όχι απλά δυσκολίες) της κόρης σας τόσο καλύτερα και με μεγαλύτερη ασφάλεια θα μπορέσετε να χτίσετε την μεταξύ σας σχέση. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο για συμβουλευτικη γονέων ο οποιος όμως το να έχει γνώση περί ειδικής αγωγής διότι θα μπορέσει να σας υποστηρίξει καλύτερα και πιο εύστοχα. Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες, εμείς είμαστε εδώ για να σας βοηθήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!
    Ευχαριστούμε για την επικοινωνία!

    Λόγο Sense - Σταθοπούλου Μαρίνα

    Λογοθεραπεύτρια

    Νέα Ερυθραία

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.