• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 12/09/2024

Διάγνωση κρίσεων πανικού: ζαλάδες, δύσπνοια και καρδιακός φόβος παρά τις θεραπείες

Καλησπερα σας εδώ και 3 μήνες έχω διαγνωστεί με κρίσεις πανικού έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία και αγωγή έτσι ώστε να το αντιμετωπίσω πολύ πιο γρήγορα! Το πρόβλημα είναι ότι την αγωγή την κάνω 1,5 μήνα αλλά εγώ ακόμα μπορεί να έχω ζαλάδες δύσπνοια και να νιώθω ότι θα πάθω καρδιά ακούω πολύ συχνά τους χτύπους της και αυτό δεν με αφήνει να ησυχάσω! Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις σχετικά με την καρδιά και μου έχουν πει ότι η καρδιά μου είναι μια χαρά να σημειώσω ότι είμαι 26 χρόνων και έχω κάνει μέχρι stress eco για την καρδιά και ακόμα έχω αμφιβολίες και φοβάμαι ότι κάτι θα πάθω! Αν δεν έχω αυτά τα συμπτώματα δεν παθαίνω κρίσεις μόλις νιώσω είτε την καρδιά μου είτε δύσπνοια με πιάνει πανικός ακόμα και σήμερα!

5 ειδικοί απάντησαν

  • Χαίρετε, τα όσα περιγράφετε αποτελούν πολύ συχνά συμπτώματα των κρίσεων πανικού. Δεδομένου ότι έχετε προβεί στις απαραίτητες εξετάσεις και έχουν αποκλειστεί τα οργανικά αιτία, δε διατρέχει κίνδυνο η υγεία σας. Ο φόβος πως κάτι θα πάθετε, καθώς και η υπερβολική εστίαση στις σωματικές αισθήσεις, εντείνουν τα συμπτώματα του άγχους, επισης σύνηθες στις κρίσεις πανικού. Καλό θα ήταν να επιμείνετε συνεχίζοντας την ψυχοθεραπεία και ακολουθώντας τις οδηγίες του ψυχιάτρου σχετικά με την αγωγή. Εύχομαι σύντομα να νιώσετε καλύτερα!

    Μίχα Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Κλινική Νευροψυχολογία

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα,
    Η διαχείριση των κρίσεων πανικού είναι μια δύσκολη και πολύπλοκη διαδικασία, ειδικά όταν συνοδεύεται από φυσικά συμπτώματα που προκαλούν ανησυχία.
    Παρά την εφαρμογή της αγωγής για 1,5 μήνα, συνεχίζετε να βιώνετε ζαλάδες και δύσπνοια, γεγονός που σας κάνει να ανησυχείτε περισσότερο.
    Αυτή η κατάσταση δείχνει τη σχέση μεταξύ των συμπτωμάτων που βιώνετε και των κρίσεων πανικού.
    Θα σας συνιστούσα όλες τις ανησυχίες σας να τις συζητήσετε με τον θεραπευτή σας ώστε να μπορέσετε με την βοήθεια του να τις αντιμετωπίσετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω πως ό,τι περνάς είναι πολύ δύσκολο και τρομακτικό, αλλά είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι οι κρίσεις πανικού και τα ψυχοσωματικά συμπτώματα που αναφέρεις είναι κάτι πολύ κοινό για άτομα που βιώνουν άγχος ή πανικό. Το γεγονός ότι έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες καρδιολογικές εξετάσεις και ότι η καρδιά σου είναι υγιής είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα που επιβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα. Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως ζαλάδες, δύσπνοια και αίσθημα παλμών, είναι τυπικά για τις κρίσεις πανικού και σχετίζονται με την έντονη ενεργοποίηση του αυτόνομου νευρικού συστήματος, το οποίο μπορεί να κάνει το σώμα σου να ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι πολύ σημαντικό που λαμβάνετε ψυχοθεραπευτική βοήθεια και φαρμακευτική αγωγή προκειμένου να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες που αναφέρετε. Συζητείστε με τον/την θεραπευτή/-τρια σας τις ανησυχίες που έχετε όσον αφορά τα σωματικά συμπτώματα που αισθάνεστε. Αρκετά συχνά ο τρόπος που ερμηνεύουμε και στη συνεχεία αντιδράμε στα σωματικά συμπτώματα που παρατηρούμε μπορεί να πυροδοτήσει περαιτέρω άγχος οδηγώντας μας σε έναν φαύλο κύκλο.

    Σημ: Οι απαντήσεις στις ερωτήσεις βασίζονται σε ερευνητικά και βιβλιογραφικά δεδομένα, αλλά και στην κλινική εμπειρία. Σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν την εξατομικευμένη διαχείριση που μπορεί να παρέχε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαγκίνη Μέμα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπερα οπως το ακουω χρειαζεστε επαναξιολογηση με τον ψυχιατρο για τα φαρμακα και ισως αλλαγή ψυχοθεραπευτή ή προσεγγισης για να εμβαθυνετε περισσοτερο.

    Βράιλα Ναυσικά

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.