• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/09/2024

Όταν ακούω ένα μωρό να κλαίει μου προκαλεί απίστευτη δυσφορία και σύγχυση με αποτέλεσμα να βάζω και εγώ τα κλάματα και να φρικαρω. Νιώθω πως στο μέλλον αυτή η κατάσταση θα με εμποδίσει από το να γίνω μαμα καθώς δεν θα μπορώ να το διαχειριστώ.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Στο θέμα που περιγράφετε θα βρίσκαμε πολλά σημεία να διερευνηθούν σε περίπτωση που θέλετε να δουλέψετε με τον εαυτό σας ψυχοθεραπευτικά. Ανασφάλειες, διαχείριση συναισθημάτων, φοβίες, έλλειψη ψυχραιμίας, τραυματικές εμπειρίες παρελθόντος ... είναι ζητήματα στα οποία μας παραπέμπει η αναστάτωση που αναφέρετε.

    Θεοδοσιάδου Εύα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Αυτό που περιγράφετε είναι κατανοητό και μπορεί να είναι πολύ δύσκολο να το αντιμετωπίσετε. Η αντίδρασή σας στο κλάμα ενός μωρού μπορεί να προκαλεί άγχος και αναστάτωση, κάτι που είναι σημαντικό να εξεταστεί περαιτέρω, ειδικά αν σκέφτεστε το μέλλον σας ως γονέας.
    Είναι δυνατόν ότι η αντίδρασή σας σχετίζεται με προσωπικές ή συναισθηματικές ανησυχίες. Το κλάμα ενός μωρού μπορεί να προκαλέσει συναισθηματική ένταση και αναστάτωση, ιδιαίτερα αν είστε ευαίσθητοι σε συναισθηματικά ερεθίσματα.
    Προσπαθήστε να εντοπίσετε αν υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι ή φοβίες που προκαλούν αυτή την αντίδραση. Μερικές φορές, ανασφάλειες σχετικά με τη γονική ικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι πιθανό, το κλάμα του μωρού, να σας ξυπνάει υποσυνείδητα κάποια παλαιότερη τραυματική εμπειρία και να συνδέεστε με εκείνο το συναίσθημα αυτόματα. Θα χρειαστεί να το δουλέψετε με κάποιον ειδικό ώστε να μπορέσει να ξεπεραστεί σε όποιο βαθμό γίνεται

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Κατανοώ ότι το να ακούτε ένα μωρό να κλαίει σας προκαλεί έντονα συναισθήματα και δυσφορία. Είναι φυσικό να αισθάνεστε ανησυχία για το πώς αυτό μπορεί να επηρεάσει τις μελλοντικές σας επιθυμίες, όπως το να γίνετε μητέρα. Η αντίδραση σας στο κλάμα του μωρού μπορεί να σχετίζεται με διάφορους παράγοντες. Ενδέχεται να προέρχεται από προηγούμενες εμπειρίες ή από ευαισθησία σε συγκεκριμένους ήχους ή καταστάσεις. Το κλάμα ενός μωρού είναι ένα πολύ έντονο ερέθισμα που μπορεί να προκαλέσει συναισθηματική φόρτιση και στρες, ιδιαίτερα αν έχετε γενικά υψηλά επίπεδα άγχους ή ευαισθησία στους ήχους. Είναι σημαντικό να εξετάσετε την πηγή της δυσφορίας σας κα... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Αυτή η αντίδραση προέρχεται συχνά από την αίσθηση της αδυναμίας να κατανοήσουμε ή να ανακουφίσουμε την αιτία του κλάματος, γεγονός που μπορεί να επηρεάσει συναισθηματικά και ψυχολογικά τους μελλοντικούς γονείς.
    Αυτή η αντίδραση προκαλεί προβληματισμούς σχετικά με την ικανότητά τους να διαχειριστούν την πίεση και την ευθύνη ως γονέας.
    Με την κατάλληλη υποστήριξη από ειδικό ψυχικής υγείας θα μπορέσετε να ανακαλύψετε ποιες ασυνείδητες διεργασίες υπάρχουν και σας προξενούν αυτή την δυσφορία.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Είναι πολύ φυσικό να νιώθεις έτσι και δεν είσαι η μόνη. Πολλοί άνθρωποι, ακόμα και με έντονο μητρικό ένστικτο, βιώνουν ανάλογα συναισθήματα όταν ακούν ένα μωρό να κλαίει.
    Πολλές γυναίκες έχουν βιώσει παρόμοια συναισθήματα και έχουν καταφέρει να ξεπεράσουν τις δυσκολίες και να γίνουν υπέροχες μητέρες.
    Αν νιώθεις ότι χρειάζεσαι περισσότερη υποστήριξη, μην διστάσεις να απευθυνθείς σε έναν ειδικό.

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Γεια σας. Το κλάμα ενός μωρού για κάποιο λόγο πυροδοτεί έντονες αντιδράσεις και συναισθήματα μέσα σας, σε σημείο που σας κάνει να αναρωτιέστε αν θα μπορέσετε να γίνετε μαμά, αν αυτή η κατάσταση θα σας επιτρέψει να ανταποκριθείτε στον μητρικό σας ρόλο κάποια στιγμή στο μέλλον.

    Μακάρι να μπορούσα να σας δώσω μία λύση από αυτό το μήνυμα. Προσπαθήτε να εστιάσετε μέσα σας και να αναρωτηθείτε τον λόγο για τον οποίο καταλήγετε να αντιδράτε με αυτόν τον τρόπο. Εναλλακτικά θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να έρθετε σε πληρέστερη επαφή με τα συναισθήματά σας και να βρείτε τις απαντήσεις που ζητάτε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.