• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 12/06/2024

Αποτελέσματα υπερβολικής κατανάλωσης βρώμης 250-300g ημερησίως και διατροφή

Ποια ειναι τα αποτελεσματα της υπερβολικης καταναλωσης βρωμης της ταξεως των 250-300g ημερησιως; Μεχρι τωρα εχω παρατηρησει διαρροια στον εαυτο μου... Επισης, τα γαλατα αμυγδαλου χωρις ζαχαρη ειναι καλη λυση για καποιον που κανει διαιτα και που θελει να συνοδευσει τη βρωμη; Ποσα αυγα μπορω να φαω με τοση βρωμη;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Μην συνεχίζετε να τρώτε τόση πολύ βρώμη, εφόσον βλέπετε ότι σας προκαλεί διάρροια. Γιατί το κάνετε αυτό;;;

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Ίσως η τόσο μεγάλη κατανάλωση βρώμης ημερησίως δημιουργεί αυξημένη πρόσληψη φυτικών ινών και πιθανώς σχετίζεται με τις διάρροιες. Δοκιμάστε να τη μειώσετε για μερικές μέρες, παρατηρώντας τα συμπτώματα. Το γάλα αμυγδάλου μπορεί να χρησιμοποείται ανεξαρτήτως της προσπάθειας πρόσληψης ή απώλειας σωματικού βάρους. Η σύσταση για τα αυγά δίνεται εξατομικευμένα, αλλά σε υγιή πληθυσμό επιτρέπεται η πρόσληψη 1 αβγού ημερησίως (έξτρα ασπράδια θα μπορούσαν να καταναλωθούν στο μείγμα σας).

    Παπαβασιλείου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η μεγάλη κατανάλωση σε φυτικές ίνες πχ βρώμη μπορεί να προκαλέσει διάρροια. Το παν μέτρον άριστον είναι απαραίτητο να υπάρχει στην διατροφή σας και σε κάθε επιλογή τροφής που καταναλώνετε μέσα στην ημέρα. Το γάλα αμυγδάλου χωρίς προσθήκης ζάχαρης είναι μια πολύ καλή και υγιεινή επιλογή. 1 με 2 αυγά με τους κρόκους μπορείτε να τα καταναλώνετε μαζί με τη βρώμη ή 2-3 ασπράδια εναλλακτικά. Γενικότερα 3-4 κρόκους μπορείτε να καταναλώνετε μέσα στην εβδομάδα άφοβα και τα υπόλοιπα σε ασπράδια.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα η διάρροια είναι λογική παρενέργεια με τόση βρώμη. Θα σας συνιστούσα να τη μειώσετε καθώς το έντερο σας φαίνεται να επιβαρύνεται. Με το γάλα αμυγδάλου δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αυγά μπορείτε να καταναλώνετε 1-2 τη μέρα.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.