• Sexual Disorders
  • Submitted on 15/07/2024

Πώς να ξεπεράσω το άγχος μετά από αιμορραγία στην πρώτη σεξουαλική επαφή;

Καλησπέρα σας, είμαι 18 χρονών κ τον φετινό Γενάρη είχα την πρώτη μου σεξουαλική επαφή. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από αυτή την επαφή εγώ είχα ασταμάτητη αιμορραγία για περίπου μιάμιση ώρα. Πήγα στον γυναικολόγο και μου εξήγησε ότι πιθανόν ο παρθενικός μου υμένας να μην ήταν τόσο ελαστικός και να ήταν πιο παχύς, επίσης μου είπε ότι μπορώ να ξανακάνω αλλά με προσοχή. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ μετά από αυτό δεν έχω έρθει σε επαφή με κανέναν γιατί φοβάμαι μην μου ξανασυμβεί το ίδιο. Τι μπορώ να κάνω για να μου φύγει το άγχος και να ξαναμπώ ενεργά στο κομμάτι της σεξουαλικής πράξης? Σας ευχαριστώ

4 specialists answered

  • Καταλαβαίνω το άγχος που σας δημιούργησε η πρώτη σας επαφή. Είναι πολύ λογικό να σας απασχολεί τόσο έντονα. Καλό θα ήταν να μοιραστείτε τους φόβους σας με κάποιον ειδικό ώστε σιγά σιγά να τους αμφισβητήσετε και να μπορέσετε να εκτεθειτε σταδιακά στη σεξουαλική πράξη και πάλι.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Argyroupoli

  • Καλησπέρα,
    Χρειάζεται να κατανοήσετε ότι το σώμα σας χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί στην νέα κατάσταση.
    Η ανοιχτή επικοινωνία με τον εκάστοτε σύντροφό σας, καθώς και η συνεχής παρακολούθηση του γυναικολόγου σας, μπορούν να σας βοηθήσουν να απολαύσετε μιας υγιή σεξουαλική ζωή.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Αγαπητή φίλη, φαίνεται ότι η πρώτη σεξουαλική σας εμπειρία επειδή ήταν όπως την περιγράφετε σας άφησε ένα φόβο και διστάζετε. Υπάρχουν αρκετά πράγματα που μπορείτε να κάνετε τα οποία όμως δεν μπορώ να σας τα περιγράψω εδώ. Ένα απο αυτά είναι ότι αν έχετε αγόρι να του μιλήσετε για την εμπειρία σας για να είναι προσεκτικός και να χαλαρώσετε ώστε να μην έχετε δυσκολία. Αυτή τη στιγμή το πρόβλημα σας είναι το άγχος, η πιθανότητα να ξαναγίνει αυτό που σας συνέβη είναι μηδαμινή. Μπορείτε να με καλέσετε για περισσότερες οδηγίες.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι η εμπειρία που είχατε με την αιμορραγία μετά τη σεξουαλική επαφή σας άφησε με ανησυχίες και άγχη. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η αντίδρασή σας είναι φυσιολογική και απολύτως κατανοητή. Όταν έχει κάποιος μια τέτοια αρνητική εμπειρία, είναι συχνό να αναπτύσσει φόβους για την επανάληψη της και να αντιμετωπίσει ανασφάλειες. Είναι σημαντικό να επικεντρωθούμε στην ανακάλυψη των αιτίων αυτών των φόβων και στην ανάπτυξη στρατηγικών διαχείρισης του άγχους. Θα ήταν καλό να εξετάσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας αρχικά μόνη σας. Ωστόσο, επειδή η αναγνώριση αυτών είναι αρκετά δύσκολη θα μπορούσατε να συνεργαστε... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.