• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 18/07/2024

Γιατί νιώθω ότι κάποιος μου πιάνει τη μύτη και δεν μπορώ να αναπνεύσω;

Καλησπέρα πολλές φορές νιώθω εκεί που κάθομαι ένα αίσθημα ότι κάποιος μου πιάνει τη μύτη και δεν μπορώ να αναπνεύσω και με κλείνει ο χώρος και θέλω να βγω έξωτο νιώθω πολλές φορές και όταν ξυπνάω... Με τι μπορεί να σχετίζεται

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, το αίσθημα ότι δεν μπορείτε να αναπνεύσετε σωστά, ότι κάποιος σας πιάνει τη μύτη ή ότι σας κλείνει ο χώρος μπορεί να είναι σημάδια άγχους ή πανικού. Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να εμφανίζονται σε διάφορες καταστάσεις και να επηρεάζουν την καθημερινότητά σας. Εδώ είναι μερικοί πιθανοί λόγοι για τα συμπτώματά σας:

    1. Άγχος και Πανικός:
    - Κρίσεις Πανικού: Οι κρίσεις πανικού μπορούν να προκαλέσουν έντονο φόβο και αίσθημα πνιγμού. Κατά τη διάρκεια μιας κρίσης πανικού, το σώμα σας μπορεί να αντιδράσει σαν να βρίσκεται σε κίνδυνο, προκαλώντας γρήγορη αναπνοή (υπεραερισμό) και σφίξιμο στο στήθος.
    - Γενικευμένη Αγχώδης Διαταρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Από την περιγραφή σας, τα συμπτώματα που βιώνετε είναι πιθανό να σχετίζονται με άγχος. Τα συμπτώματα αυτά περιλαμβάνουν δυσκολία στην αναπνοή, αίσθημα "κλειστού χώρου" και την ανάγκη να βγείτε έξω για να νιώσετε καλύτερα. Αυτά τα συμπτώματα μπορεί να είναι πολύ δυσάρεστα και αγχωτικά, αλλά υπάρχουν τρόποι να τα διαχειριστείτε. Το άγχος και οι κρίσεις πανικού είναι κοινές αιτίες που μπορούν να προκαλέσουν αίσθημα πνιγμού και δυσκολία στην αναπνοή. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να εμφανίζονται ξαφνικά και να συνοδεύονται από έντονο φόβο ή αίσθημα ότι χάνετε τον έλεγχο. Ο υπεραερισμός μπορεί να συμβεί ως αντίδραση στο άγχος ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Μόνο ένας ψυχίατρος θα μπορούσε να σας απαντήσει εφ όσον πάρει το ιστορικό σας.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Το αίσθημα που περιγράφετε, δηλαδή η αίσθηση ότι δεν μπορείτε να αναπνεύσετε και ότι ο χώρος σας κλείνει, μπορεί να είναι ένδειξη άγχους ή κρίσης πανικού. Αυτές οι καταστάσεις συχνά συνοδεύονται από σωματικά συμπτώματα, όπως δυσκολία στην αναπνοή, αίσθηση πίεσης στο στήθος, και την επιθυμία να βγείτε από έναν κλειστό χώρο.

    Είναι σημαντικό να παρατηρήσετε πότε συμβαίνουν αυτά τα συμπτώματα. Υπάρχουν συγκεκριμένες σκέψεις ή καταστάσεις που τα πυροδοτούν; Η παρατήρηση των συνθηκών που τα προκαλούν μπορεί να βοηθήσει στην κατανόηση των υποκείμενων αιτίων.

    Για την αντιμετώπιση του άγχους ή των κρίσεων πανικού, υπάρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπούκας Δημήτριος

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα,
    Το αίσθημα ασφυξίας που βιώνετε μπορεί να σχετίζεται με διάφορους ψυχολογικούς και φυσιολογικούς παράγοντες.
    Το άγχος και οι κρίσεις πανικού αποτελούν λόγους που θα μπορούσαν να επηρεάζουν την κατάστασή σας.
    Θα σας συμβούλευα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο ώστε να εξερευνήσετε τις αιτίες των συμπτωμάτων που παρουσιάζεται.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η αίσθηση ότι πνίγεστε κ νιώθετε πως είναι κλειστός ο χώρος, παραπέμπει σε συμπτωματολογία κλειστοφοβίας (είδος ειδικής φοβίας).

    Αμυγδαλά Μαρίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γειά σας. Υπάρχει περίπτωση να συσχετίζεται με το νευρικό σας σύστημα. Περισσότερη διερεύνηση θα βοηθήσει.

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.