• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 23/05/2024

Μπορεί το οξύ στρες και η διαταραχή πανικού να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα;

Καλησπέρα. Πάσχω από οξύ στρες και διαταραχή πανικού. Έχω επεισόδια πίεσης όταν αγχώνομαι η μικρή μου έχει φτάσει έως και 11.8 . Νιώθω θολή όραση ιδρώτα σύγχυση και κάψιμο στο πρόσωπο με δυνατές σφυξεις εκείνη τη στιγμή δεν έχω πιεσόμετρο να μετρήσω αλλά μόλις φυγω απ' ότι με αγχωνει πέφτει η πίεση σε κανονικό επίπεδο. Υπάρχει περίπτωση να πάθω τίποτα εκείνη τη στιγμή??

7 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι αλλά μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας υπάρχουν λύσεις μην ταλαιπωρείστε ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα. Καλό είναι να κάνετε εξετάσεις σε καρδιολόγο πρώτα, και να ξεκινήσετε άμεσα ψυχοθεραπεία μέσω βιντεοκλήσης σε ψυχολόγο. Μην ανησυχείτε τόσο, προσπαθήστε να χαλαρώσετε κάνοντας πχ μια χαλαρή βόλτα με φίλους, να πάτε κινηματογράφο ή θέατρο, ή για φαγητό με φίλους. Δρ. Κωνσταντίνα-Μαρία Αλεξοπούλου.

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Μιλήστε με ψυχίατρο, να σας βοηθήσει να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Όχι. Και η πίεση είναι προφανώς νευροπίεση. Χρειάζεται να ασχοληθείτε με το άγχος σας, και όχι με τα συμπτώματα που αυτό σας προκαλεί

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι τυπικά της διαταραχής πανικού και του οξέος στρες, όπως αυξημένη πίεση, θολή όραση, ιδρώτας, σύγχυση, κάψιμο στο πρόσωπο και δυνατές σφυγμοί. Αυτά τα επεισόδια συνήθως δεν είναι απειλητικά για τη ζωή, αν και μπορεί να προκαλούν σημαντική δυσφορία. Η ψυχοθεραπεία και η φαρμακευτική αγωγή μπορούν να βοηθήσουν στην αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού. Τεχνικές χαλάρωσης, όπως βαθιές αναπνοές και διαλογισμός, είναι επίσης χρήσιμες. Εάν συνεχίζετε να ανησυχείτε, είναι καλή ιδέα να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας για να αποκλείσετε άλλες πιθανές αιτίες και να βρείτε την καλύτερη θεραπεία για εσάς.

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Κατά τη διάρκεια επεισοδίων άγχους, η αρτηριακή πίεση μπορεί να αυξηθεί, όπως αναφέρατε, προκαλώντας αισθήματα θολής όρασης, ιδρώτα, σύγχυση και κάψιμο στο πρόσωπο. Αυτές οι φυσιολογικές αντιδράσεις είναι το αποτέλεσμα της ενεργοποίησης του συστήματος μάχης ή φυγής του σώματος, που είναι μια φυσιολογική αντίδραση στο άγχος.
    Αν και οι αυξημένοι παλμοί και η υπέρταση κατά τη διάρκεια αυτών των επεισοδίων μπορεί να συνοδεύονται από άγχος για την υγεία σας, είναι σπάνιο να προκαλέσουν σοβαρές άμεσες επιπλοκές εάν το άτομο δεν έχει προϋπάρχοντα προβλήματα υγείας, κυρίως καρδιάς.
    Για την αντιμετώπιση του άγχους και των κρίσεω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.