• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 28/06/2024

Καλησπέρα. Είμαι 31 και τον τελευταίο χρόνο με πιάνουν συχνά κρίσεις άγχους που κρατάνε από ώρες μέχρι και μέρες. Το πιο σύνηθες σύμπτωμα είναι το μούδιασμα γύρω από το στόμα μου και κάποιες ελάχιστες φορές βαρύ κεφάλι και μούδιασμα των άκρων. Αυτό συμβαίνει μόνο του σε ανύποπτο χρόνο ακόμα και όταν νιώθω καλά έχοντας πάει κάποια βόλτα. Συμβουλεύομαι ψυχολόγο ένα μήνα τώρα αλλά τα συμπτώματα παραμένουν ίδια. Βγαίνω βόλτες, κάνω δραστηριότητες και σε λίγες μέρες ξεκινάω και γυμναστήριο μήπως και μειωθεί το σύμπτωμα του μουδιάσματος γύρω από το στόμα. Εχω καλή ψυχολογία ωστόσο και κάνω πολλές δραστηριότητες μέσα στη μέρα. Τι με συμβουλεύεται να κάνω;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Γειά σας. Είναι πολύ καλό το ότι έχετε ξεκινήσει ήδη τη θεραπεία σας. Τα σωματικά συμπτώματα ίσως πρέπει να διερευνηθούν περαιτέρω από νευρολόγο πριν ξεκινήσετε την αθλητική δραστηριότητα, η οποία θα πρέπει να είναι αρχικά χαμηλής έντασης, καθώς δεν θα θέλατε να επιβαρύνετε με περισσότερο στρες τον οργανισμό σας.

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Καλησπέρα! Κατανοώ ότι οι κρίσεις άγχους και τα σωματικά συμπτώματα που περιγράφετε μπορούν να είναι πολύ ενοχλητικά και ανησυχητικά. Είναι θετικό ότι συμβουλεύεστε ψυχολόγο και ότι έχετε μια ενεργή και υγιή καθημερινότητα με βόλτες, δραστηριότητες και σύντομα γυμναστήριο. Ωστόσο, αφού τα συμπτώματα παραμένουν, μπορεί να χρειάζεται να εξετάσετε μερικές επιπλέον στρατηγικές. Μια πιο μακροπρόθεσμη δέσμευση στην ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει. Μιλήστε με τον ψυχολόγο σας για τις συγκεκριμένες κρίσεις άγχους και τα συμπτώματα μουδιάσματος, ώστε να αναπτύξετε στρατηγικές αντιμετώπισης. Αν και τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να σχετίζονται με... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι