• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 25/06/2024

Καλησπέρα είμαι 24 ετών.Περιπου 1 χρόνο πριν διαγνωστικά με διαταραχή πανικού για την οποία έκανα ψυχοθεραπεία και έλαβα και αγωγή (zoloft 50mg)Με το τέλος της αγωγής η κατάσταση αυτή βελτίωθηκε σχεδόν αποκλειστικά.Παρολα αυτά απ' τη περίοδο που είχα τις πρώτες κρίσεις πανικού και κατά τη διάρκεια της αγωγής έβαλα αρκετά κιλά από 77 έφτασα στα 99 τώρα είμαι 90 με ύψος 1.72.Παρολα αυτά πλέον έχω μεγαλύτερη κούραση ακόμα και στο περπάτημα ανεβάζω παλμούς και γενικά έχω κάποιες ταχυκαρδίες αλλά μέχρι εκεί .Κατά τη διάρκεια αυτών των συμπτωμάτων δεν είχα κάποιο λιποθυμίκο επεισόδιο η το οτιδήποτε.Επισης τα τελευταία 2 χρόνια δε γυμνάζομαι καθόλου και είμαι και καπνιστής.Περιπου ένα χρόνο πριν είχα κάνει καρδιογράφημα και υπέρηχο καρδιάς και είχαν βγει καθαρές οι εξετάσεις.Ανησυχω μήπως αυτή η κόπωση όφειλεταινσε κάποιο καρδιολογικό θέμα η είναι απ' το στρες.Ευχαριαστω πολύ εκ των προτέρων.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα,
    Η ψυχοθεραπεία και η φαρμακευτική αγωγή βοηθήσαν σημαντικά στη βελτίωση της κατάστασής σας. Στην αύξηση του βάρους που παρατηρήθηκε κατά τη διάρκεια της θεραπείας συνέβαλαν, επίσης, η έλλειψη γυμναστικής και το κάπνισμα.
    Η συνεχής κόπωση και η αύξηση των παλμών μπορεί να οφείλονται σε αυτούς τους παράγοντες, καθώς και στο συνολικό στρες που βιώνετε. Η ανησυχία για ένα πιθανό καρδιολογικό πρόβλημα είναι απολύτως λογική, αλλά, δεδομένου ότι οι προηγούμενες καρδιολογικές σας εξετάσεις ήταν καθαρές, είναι πιθανό οι τρέχουσες συμπτώσεις να σχετίζονται περισσότερο με τη γενική κατάσταση της υγείας σας και τον τρόπο ζωής σας.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Πρώτα αποκλείουμε τα παθολογικό ζητήματα και συνήθως ο γιατρός μας λέει αν είναι στρες και μας κατευθύνει για ψυχοθεραπεία. Οπότε καλό θα ήταν να κάνετε ένα τσεκ απ ξανά και να πείτε στο γιατρό τι σας προβληματίζει. Επίσης καλό θα ήταν να επισκεφθείτε και ενδοκρινολόγο εφόσον αγορά βάρος και κόπωση.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα σας,
    εφόσον έχετε φροντίσει με ιατρικές εξετάσεις το ζήτημα μιας καρδιολογικής παθογένειας και με δεδομένη την αρχική σας διάγνωσή (από Ψυχίατρο φαντάζομαι), φαίνεται να χρειάζεστε υποστήριξη όσον αφορά την σωματική σας κατάσταση και κυρίως της αυτοεικόνας σας. Μοιάζει να έχετε εσωτερικεύσει από το περιβάλλον σας έναν αγχώδη ρυθμό μέσω του οποίου κινείστε αντίστοιχα και αποτελεί εμπόδιο να αυτορρυθμιστείτε, να κάνετε δηλαδή τέτοιες επιλογές, έτσι που να νιώθετε καλά με τον εαυτό σας. Εφόσον, συνεχίζουν οι σκέψεις σας για παθολογικά αίτια, ενώ οι εξετάσεις σας είναι καλές, καλό είναι να ξεκινήσετε, εφόσον το επιθυμείτε για εσάς,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μερτζάνη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παγκράτι