• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 24/07/2024

Πώς να αντιμετωπίσω κρίσεις πανικού σε ταξίδια με αμάξι και χρήση Rescue Remedy;

Γεια σας έχω εδώ και μερικές μέρες που όταν είναι να πάμε με παρέα για μπάνιο μακριά με το αμάξι με πιάνει κρίση πανικού νιώθω ότι θα λιποθυμήσω και ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω Μ κόβεται η ανάσα κ δν μπορώ ούτε να μιλήσω άρχισα να παίρνω κάτι σταγόνες rescue remedy που Μ είπε η γιατρός Αλ δεν το ξαναπαθα και σε λίγες μέρες είναι να πάμε διακοπές και έχω αγχωθει γιατί φοβάμαι να μπω στο αμάξι να ταξιδέψω,δεν ξέρω τι να κανω

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Λυπάμαι για αυτό που περιγράφετε. Πρέπει να είναι όχι μόνο εκνευριστικό, αλλά και τρομακτικό, να γνωρίζετε ότι παρόλο που θέλετε να πάτε για μπάνιο, να περάσετε καλά με τη παρέα σας, το ίδιο το σώμα σας για κάποιο λόγο να σας σταματάει, και μάλιστα με ένα τόσο δυσάρεστο τρόπο. Σαν κάτι μέσα σας να αντιστέκεται. Για κάποιο λόγο μοιάζει να θέλει να σας απομακρύνει από αυτή τη δραστηριότητα (;).

    Υπάρχει και το θέμα των διακοπών το οποίο καταλαβαίνω ότι επείγει χρονικά. Αν βλέπετε ότι οι σταγόνες βοηθάνε, τότε να τις συνεχίσετε. Αν όχι, ίσως χρειαστεί να αποφασίσετε αν πράγματι θα πάτε διακοπές με το ρίσκο των κρίσεων, ή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Είναι κατανοητό ότι οι κρίσεις πανικού κατά τη διάρκεια ταξιδιών μπορεί να είναι πολύ αγχωτικές και να επηρεάζουν την καθημερινότητά σας. Αν νιώθετε άνετα, μιλήστε με τους φίλους σας ή τον οδηγό για το πώς νιώθετε. Συνεχίστε να χρησιμοποιείτε τις σταγόνες Rescue Remedy όπως σας έχει συστήσει η γιατρός σας. Αν νιώθετε ότι δεν βοηθούν αρκετά, συζητήστε το μαζί της για να εξετάσετε άλλες επιλογές. Αν το άγχος σας είναι πολύ έντονο και επηρεάζει την καθημερινότητά σας, ίσως είναι χρήσιμο να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή. Η γνωσιακή συμπεριφορική θεραπεία (CBT) μπορεί να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική στη διαχείριση του ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Γεια σας,
    Οι κρίσεις πανικού που βιώνετε κατά τη διάρκεια των ταξιδιών με το αυτοκίνητο μπορεί να οφείλονται σε διάφορους παράγοντες, όπως το αίσθημα εγκλωβισμού, ο φόβος για την ασφάλεια ή ακόμα και προηγούμενες αρνητικές εμπειρίες.
    Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως το αίσθημα ότι θα λιποθυμήσετε, η δυσκολία στην αναπνοή, η διακοπή της αναπνοής και η αδυναμία να μιλήσετε, είναι κοινά σε κρίσεις πανικού και μπορούν να είναι πολύ έντονα και ανησυχητικά.
    Θα σας συνιστούσα την διερεύνηση των φοβιών σας με τη βοήθεια ενός ψυχολόγου και μέσο ψυχοθεραπείας ώστε να βρείτε μόνιμες στρατηγικές αντιμετώπισης.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.