Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 22/08/2024

Πώς μπορώ να ξεκινησω μία νέα αρχή κ να πολεμισω τν καταθλιψη;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα και ευχαριστώ που μοιράστηκες το ερώτημά σου. Ξεκινώντας μια νέα αρχή και πολεμώντας την κατάθλιψη είναι ένα γενναίο βήμα, και είναι σημαντικό να αναγνωρίσεις ότι η απόφαση να ζητήσεις βοήθεια είναι ήδη ένα σημαντικό πρώτο βήμα προς τη θετική αλλαγή. Η κατάθλιψη μπορεί να φαίνεται σαν ένα βουνό που είναι δύσκολο να κατακτήσεις, αλλά υπάρχουν στρατηγικές και πόροι που μπορούν να σε βοηθήσουν να το αντιμετωπίσεις και να προχωρήσεις μπροστά. Εδώ είναι μερικά βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις:

    1. Ζήτηση Υποστήριξης: Εξετάζοντας το ενδεχόμενο να μιλήσεις με έναν ψυχοθεραπευτή μπορεί να σου προσφέρει την καθοδήγηση και τη στήρι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κοτρώτσιος Δημήτρης

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής CBT

    Ιωάννινα

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε τεχνικές βραχείας παρέμβασης και ολιστικής διαχείρισης που εφαρμόζουμε στο κέντρο μας.

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Μπορείτε να αναζητήσετε εξειδικευμένη βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Το πρώτο βήμα μπορεί να είναι δύσκολο ή να σας τρομάζει, αλλά αξίζει να το. δοκιμάσετε!

    Κατσαρού Αγνή Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ ότι επιθυμείτε να ξεκινήσετε μια νέα αρχή και να αντιμετωπίσετε την κατάθλιψη. Αυτός ο δρόμος απαιτεί ενσυναίσθηση και προσαρμογή στην καθημερινότητά σας, με στόχο να επαναφέρετε την ισορροπία και τη θετικότητα στη ζωή σας. Η κατάθλιψη μπορεί να προκαλέσει αίσθημα αδιεξόδου, ανησυχίας και χαμηλής αυτοεκτίμησης, αλλά υπάρχουν τρόποι να την προσεγγίσετε και να την αντιμετωπίσετε. Η πρώτη κίνηση είναι να αποδεχτείτε ότι αντιμετωπίζετε δύσκολες καταστάσεις και ότι χρειάζεστε βοήθεια για να τις ξεπεράσετε. Αυτό είναι το πρώτο βήμα προς την αλλαγή. Η αναζήτηση επαγγελματικής βοήθειας είναι συχνά σημαντική. Ένας ψυχοθεραπευτής... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Το πρώτο βήμα για να ξεκινήσετε μια νέα αρχή και να πολεμήσετε την κατάθλιψη είναι να αναγνωρίσετε ότι χρειάζεστε υποστήριξη και ότι η αλλαγή είναι εφικτή. Ακολουθούν ορισμένες προτάσεις που μπορεί να σας βοηθήσουν:

    1. Ζητήστε επαγγελματική βοήθεια: Η θεραπεία με έναν ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή μπορεί να σας προσφέρει τα εργαλεία και την υποστήριξη που χρειάζεστε για να αντιμετωπίσετε την κατάθλιψη.

    2. Καθιερώστε ρεαλιστικούς στόχους: Ξεκινήστε με μικρούς, εφικτούς στόχους που μπορούν να σας δώσουν μια αίσθηση επιτυχίας και προόδου. Αυτά μπορεί να περιλαμβάνουν καθημερινές ρουτίνες ή την εισαγωγή νέων δραστηριοτήτων στη ζωή σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλεξόπουλος Αλέξανδρος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Άγιος Δημήτριος

  • Γεια σας! Αρχικά μπράβο στο θάρρος σας και στην υπερίσχυση της συνειδητοποίησης για αλλαγή. Συνήθως αυτή είναι και η έναρξη της θεραπείας. Βασικά έχει έρθει η ώρα για ολόκληρη την ανθρωπότητα και ήδη υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση για την αυτοβελτίωση. Η κατάθλιψη σημαίνει κάλυψη της θλίψης. Γενικά καλό θα ήταν η θλίψη να βιωθεί προκειμένου να αποφευχθεί η μετατροπή της σε κατάθλιψη. Καλό είναι να υπάρχει και η κατάλληλη στήριξη ψυχοθεραπείας για αυτό. Στη διάθεσή σας γι' αυτήν την εργασία. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα,

    Το να ξεκινήσεις μια νέα αρχή και να αντιμετωπίσεις την κατάθλιψη είναι μια σημαντική και γενναία απόφαση. Η κατάθλιψη μπορεί να είναι δύσκολη, αλλά με τα κατάλληλα βήματα και υποστήριξη, μπορείς να κάνεις ουσιαστική πρόοδο προς τη βελτίωση της ψυχικής σου υγείας. Εδώ είναι μερικά βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις:

    ### 1. **Αναγνώριση και Αποδοχή**
    - **Αναγνώρισε τα συναισθήματά σου**: Το πρώτο βήμα είναι να αναγνωρίσεις ότι αντιμετωπίζεις κατάθλιψη και να αποδεχτείς ότι χρειάζεσαι βοήθεια. Είναι σημαντικό να μην υποτιμάς τα συναισθήματά σου ή να νιώθεις ντροπή γι' αυτά.
    - **Μίλησε για ό,τι αισθάνεσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Κάνατε κάποια ψυχοθεραπεία ? Αν όχι , θα μπορούσε να σας βοηθήσει με την κατάθλιψη καθώς τα στατιστικά ίασης είναι αρκετά ελπιδοφόρα. Θα μπορούσατε να εντοπίσετε τι σας απασχολεί, από που πηγάζει και πως μπορώ να το αποβάλλω

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Η απόφαση να κάνεις μια νέα αρχή και να πολεμήσεις την κατάθλιψη είναι πολύ σημαντική και γενναία. Η κατάθλιψη μπορεί να είναι εξαντλητική, αλλά υπάρχουν τρόποι να την αντιμετωπίσεις και να προχωρήσεις μπροστά. Το πρώτο βήμα είναι να αναγνωρίσεις και να αποδεχτείς ότι αντιμετωπίζεις κατάθλιψη. Αυτό δεν είναι αδυναμία, αλλά ένα ζήτημα υγείας που απαιτεί φροντίδα, όπως οποιαδήποτε άλλη ασθένεια.Η βοήθεια από έναν ψυχολόγο μπορεί να είναι πολύτιμη. Αυτοί οι ειδικοί μπορούν να σε καθοδηγήσουν σε ψυχοθεραπεία, να σου προσφέρουν τεχνικές αντιμετώπισης ή, αν είναι απαραίτητο, να προτείνουν φαρμακευτική αγωγή.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Να βρείτε τι είναι αυτό που σας ευχαριστεί πραγματικά και να το εντάξετε στην καθημερινότητά σας μειώνοντας παράλληλα όσο είναι δυνατόν την έκθεση σε στρεσογόνες συνθήκες.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή κατάσταση που μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την καθημερινή ζωή, αλλά με την κατάλληλη υποστήριξη και προσπάθεια, είναι δυνατό να κάνετε μια νέα αρχή και να βρείτε την ελπίδα και την ευημερία.
    Είναι σημαντικό να αποδεχτείτε ότι αισθάνεστε καταθλιπτικά και να μην καταπιέζετε τα συναισθήματά σας. Η αποδοχή είναι το πρώτο βήμα για να ξεκινήσετε τη διαδικασία της θεραπείας.
    Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα την κατάστασή σας και να σας παράσχει στρατηγικές αντιμετώπισης. Η θεραπεία μπορεί να είναι καθοριστική. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι δεν χρειάζεται να το περάσετε μόνος ή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Η κατάθλιψη μπορεί να φαίνεται μια δύσκολη κατάσταση, αλλά με την απόφαση να ξεκινήσουμε μία νέα αρχή, μπορούμε να βρούμε το δρόμο προς την θεραπεία.
    Η αναθεώρηση της ζωής μας είναι το πρώτο βήμα, καθώς μας δίνει την ευκαιρία να εξετάσουμε τις προτεραιότητες και τις αξίες μας, αναζητώντας αλλαγές που μπορούν να κάνουν τη διαφορά.
    Η σημασία μιας νέας αρχής είναι ότι μας επιτρέπει να αφήσουμε πίσω μας το παρελθόν και να εστιάσουμε στο μέλλον, δημιουργώντας χώρο για θετική σκέψη, όπως είναι η ευγνωμοσύνη ή η αποδοχή των θετικών και αρνητικών στοιχείων που έχουμε στη ζωή μας.
    Επιπλέον, η στήριξη από φίλους, οικογένεια και από ψυχολόγο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.