• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 16/05/2024

Πώς να βρω ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή κατά της κατάθλιψης κρυφά;

Πήγα σε ψυχολόγο και δεν ενιωσα αλλαγη. Νιωθω κατάθλιψη και το καλύπτω καθε μέρα αλλα σκάει σαν βόμβα οταν ειμαι μονη μου. Παθαίνω κρίσεις μόνη μου. Θελω να συμβουλευτώ καποιον ψυχιατρο για καποια φαρμακευτικη αγωγη επειδή θελω να γινω καλυτερα και αγαπώ την χαρά που είχα. Αλλα ειμαι μικρη και δεν εχω ιδεα πωσ να το κανω, δεν μπορω να ρωτησω τουσ δικους μου ειναι κρυφο. τι ειναι ο εοπυ, ηδικα; σας βλεπω ολουσ εσας τουσ γιατρουσ εδω με εκλπικτηκη εμπειρια. δεν ξερω απο που και πως να αρχισω

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Απαντάτε κατά κάποιο τρόπο από μόνη σας γιατί νιώθετε ακόμα έτσι, διότι το καλύπτεται. Εξάλλου η λέξη κατάθλιψη αυτό σημαίνει κάλυψη της θλίψης. Καλό είναι για αρχή να αφήσετε τη θλίψη να βιωθεί προς τα έξω. Θα φανεί βοηθητικό για εσάς. Τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό! Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Η αναζήτηση βοήθειας από ψυχολόγο που δεν σας βοήθησε μπορεί να είναι απογοητευτική, ιδίως όταν η κατάθλιψη συνεχίζει να είναι παρούσα και να σας δυσκολεύει. Η επιθυμία σας να στραφείτε σε κάποιον ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή είναι απόλυτα κατανοητή, καθώς αναγνωρίζετε την ανάγκη για μια αποτελεσματικότερη προσέγγιση στη διαχείριση της κατάστασής σας.
    Οι ανησυχίες που νιώθετε στην αναζήτηση βοήθειας, όπως η έλλειψη πληροφόρησης και η αντίδραση των κοντινών σας ανθρώπων, μπορούν να κάνουν την όλη διαδικασία ακόμα πιο δύσκολη.
    Το πρώτο βήμα είναι να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια χωρίς να αισθάνεστε ντροπή ή φόβο, σημειώνοντας ότι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αν είσαι ανήλικη μπορείς να απευθυνθείς σε κάποια τηλεφωνική γραμμή να σε κατευθύνουν. Θεωρώ πως θα νιώσεις περισσότερο καλά αν μοιραστείς με τους γονείς σου αυτό που σου συμβαίνει ή έστω με κάποιον δικό σου. Είχα παρόμοια εμπειρία και μπορώ να καταλάβω πόσο δύσκολο είναι. Βρες εναλλακτικές ώστε όταν σε πιάνει να κάνεις κάτι που βοηθάει, πχ ένα κρύο ντους ή έναν περίπατο. όλα θα πάνε καλά.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Για να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο και να εξεταστεί η περίπτωση να λάβετε φαρμακευτική αγωγή για την κατάθλιψη, μπορείτε να ξεκινήσετε με την εύρεση ψυχιάτρου μέσω του ΕΟΠΥΥ, που καλύπτει μέρος των ιατρικών δαπανών. Μπείτε στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥ (www.eopyy.gov.gr) για να βρείτε ψυχιάτρους που συνεργάζονται με τον οργανισμό ή αναζητήστε ιδιώτες ψυχιάτρους. Κλείστε ραντεβού εξηγώντας ότι θέλετε να συζητήσετε για την κατάθλιψη και τις κρίσεις που βιώνετε. Σημειώστε τα συμπτώματά σας και την συχνότητα των κρίσεων για να τα συζητήσετε στο ραντεβού. Να θυμάστε ότι οι συζητήσεις σας με τον ψυχίατρο είναι εμπιστευτικές. Κατά τη συνάντηση, συζητήσ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Μιλήστε με κάποιο ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά. Υπάρχουν και ιδιώτες και σε δημόσιες δομές.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.