• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 09/06/2024

Παίρνω αντικαταθλιπτικά 30 χρόνια..τα τελευταία χρόνια σε φάση συντήρησης ένα χάπι των 100 Μιλιγκραμ zoloft.απ ότι βλέπω μάλλον για πάντα θα τα πίνω ..είναι επικίνδυνο για την υγεία μου?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Η μακροχρόνια χρήση αντικαταθλιπτικών, όπως το Zoloft (σερτραλίνη), είναι συχνή για άτομα με χρόνια κατάθλιψη. Γενικά, η χρήση τους για μεγάλο χρονικό διάστημα είναι ασφαλής για πολλούς ανθρώπους, αλλά μπορεί να υπάρξουν παρενέργειες που πρέπει να παρακολουθούνται.
    Η σερτραλίνη είναι ένα αντικαταθλιπτικό που ανήκει στην κατηγορία των εκλεκτικών αναστολέων επαναπρόσληψης σεροτονίνης (SSRIs). Οι SSRIs θεωρούνται ασφαλείς για μακροχρόνια χρήση, και πολλοί άνθρωποι τα παίρνουν για πολλά χρόνια χωρίς σοβαρά προβλήματα.

    Οι παρενέργειες της μακροχρόνιας χρήσης SSRIs περιλαμβάνουν:
    Ναυτία, διάρροια, και άλλες γαστρεντερικές ενοχλήσει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Άμεσα αποτελέσματα
    Σχεδιασμένο από επιστήμονες
    Πιστοποιημένη μέθοδος

    Trusted Care with MindTime - 360º φροντίδα για την ψυχική υγεία

    Κάνε δωρεάν το πιστοποιημένο Τεστ Κατάθλιψης (PHQ-9) και δες αν έχεις συμπτώματα, απαντώντας σε 9 απλές ερωτήσεις

    Κάνε το τεστ Μάθε περισσότερα
  • Απόδειξη ξέρω δεν είναι επικίνδυνα ούτε έχουν παρενέργειες αν καταφέρεται να τα κόψετε όμως θα είναι καλό το χάπι μόνο του δεν φτάνει χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας για να καταφέρεις να τα κόψεις το κιόλας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coach

    Άγιος Νικόλαος

  • Θα πρέπει να ενημερωθείτε από τον ψυχίατρό σας που ξέρει το ιατρικό και ψυχιατρικό σας ιστορικό.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η δόση του Zoloft που λαμβάνετε καθημερινά σε φάση συντήρησης, φαίνεται να έχει προσφέρει σταθερή στήριξη στην ψυχική σας υγεία. Ο οργανισμός σας έχει ανταποκριθεί θετικά στη φαρμακευτική αυτή αγωγή, γεγονός που υποδεικνύει τη σταθερότητα και την αποτελεσματικότητα του φαρμάκου για τη δική σας περίπτωση.
    Παρόλο που η πιθανότητα μακροχρόνιας χρήσης φαρμάκου όπως το Zoloft μπορεί να προκαλεί ανησυχία, είναι σημαντικό να εξετάσετε τους πιθανούς κινδύνους για την υγεία, όπως τις μακροπρόθεσμες επιδράσεις στον οργανισμό.
    Για τη συνεχή ασφάλειά σας, η τακτική παρακολούθηση από ψυχίατρο και η τήρηση των συμβουλών του είναι βασική.
    Η συνε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.