• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 16/07/2024

Πώς να διαχειριστώ το στρες λόγω ηλικιωμένου σκύλου, προσπάθειας εγκυμοσύνης και οικονομικών δυσκολιών;

Καλησπέρα, βιωνω έντονο στρες γιατί έχω ένα σκυλάκι 16 χρονων με σειρά προβλημάτων, γιατί επίσης προσπαθώ με τον σύντροφο να κάνουμε παιδί σχεδόν 6 μήνες και ενώ είμαστε υγιείς δεν μπορούμε, γιατί λόγω οικονομικής δυσχέρειας ο σύντροφος έφυγε στην επαρχεία για δουλειά και τα περνάω όλα μόνη μου. Νιώθω συνεχή θλίψη και στρες , αβεβαιότητα για όλα, δεν θέλω να βγαίνω απ το σπίτι μου πάρα μόνο για δουλειά. Δε μπορω να παρω ανασα.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε με ψυχίατρο φαίνεται να έχετε αγχώδη και καταθλιπτικά συμπτώματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καταλαβαίνω ότι περνάς μια πολύ δύσκολη περίοδο και ότι η θλίψη και το στρες μπορεί να φαίνονται αβάσταχτα. Μίλησε με έναν ψυχολόγο.Η ψυχοθεραπεία μπορεί να σε βοηθήσει να διαχειριστείς τα συναισθήματά σου και να αναπτύξεις στρατηγικές για την αντιμετώπιση του στρες και της θλίψης.
    Αν το άγχος και η θλίψη σου είναι πολύ έντονα, μπορεί να είναι χρήσιμο να συμβουλευτείς έναν ψυχίατρο. Μίλησε με φίλους ή μέλη της οικογένειάς σου για το πώς αισθάνεσαι. Η υποστήριξη από ανθρώπους που σε αγαπούν μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά.Προσπάθησε να κάνεις μικρά βήματα κάθε μέρα για να φροντίσεις τον εαυτό σου και να διαχειριστείς τις υποχρεώσεις σου. Η
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη και αγχωτική είναι η κατάσταση που περνάτε αυτή τη στιγμή. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε, τόσο με το αγαπημένο σας σκυλάκι όσο και με τις προσπάθειες να αποκτήσετε παιδί, σε συνδυασμό με την οικονομική δυσχέρεια και την απουσία του συντρόφου σας, μπορούν να προκαλέσουν έντονο άγχος και θλίψη. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε πιεσμένη και να δυσκολεύεστε να βρείτε ανακούφιση. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε και να αποδεχτείτε τα συναισθήματά σας. Το να αισθάνεστε άγχος, θλίψη και απογοήτευση είναι φυσιολογικό όταν αντιμετωπίζετε τέτοιες προκλήσεις. Μην πιέζετε τον εαυτό σας να είναι καλά συνεχώς. Επιτρ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα, φαίνεστε να περνάτε δύσκολη φάση στη ζωή σας. Το καλύτερο που θα είχατε να κάνετε είναι να δείτε ένα Ψυχολόγο να αξιολογήσει την κατάσταση σας και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Εναλλακτικά μπορείτε να δείτε ένα ψυχίατρο ο οποίος πιθανώς θα σας χορηγήσει την κατάλληλη αγωγή.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα,
    Η ζωή σας αυτήν τη στιγμή φαίνεται να σας γεμίζει με πολλές και απαιτητικές προκλήσεις. Οι συνεχείς αυτές δυσκολίες έχουν ως αποτέλεσμα την διαρκή θλίψη και το έντονο άγχος που νιώθετε, ενισχύοντας την αίσθηση αβεβαιότητας και την τάση να αποφεύγετε την κοινωνική επαφή.
    Για να διαχειριστείτε αυτές τις προκλήσεις και να ανακουφιστείτε από τα συμπτώματα, είναι σημαντικό να ζητήσετε υποστήριξη από επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε να διαχειριστείτε τα συναισθήματα σας και να καλυτερέψετε την ψυχική σας υγεία.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.