• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 11/05/2024

Καλησπέρα σας. Τους τελευταίους τρεις μήνες έχω καθημερινά σκέψεις πως θα ήταν αν έβαζα τέλος στη ζωή μου. Όσο το σκέφτομαι κλαίω, και προσπαθώ να σκεφτώ πως θα αντιδρούσε ο κοινωνικός μου κύκλος. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό

5 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε έναν ψυχιατρο και εναν ψυχοθεραπευτή για να λάβετε βοήθεια

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Καλό είναι να επισκεφθείτε αρχικά έναν ψυχίατρο και παράλληλα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να βρείτε μαζί την απάντηση που ψάχνετε.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα,
    Το να βιώνετε συνεχείς σκέψεις να βάλετε τέλος στην ζωή σας αποτελεί ένα σημαντικό σημάδι ότι διανύετε μια περίοδο έντονης ψυχολογικής δυσφορίας. Η συναισθηματική σας αντίδραση, το κλάμα και η ανησυχία για το πώς θα αντιδρούσε ο κοινωνικός σας κύκλος, αντικατοπτρίζει μια βαθιά εσωτερική σύγχυση και αγωνία.
    Είναι φυσικό να θέλετε να κατανοήσετε τι σημαίνουν αυτές οι σκέψεις για εσάς προσωπικά, αλλά και για τους γύρω σας. Το να εκφράσετε και να εξερευνήσετε αυτές τις σκέψεις με έναν ειδικό, όπως ένας ψυχολόγος, μπορεί να παρέχει μια ασφαλή πλατφόρμα για κατανόηση και θεραπεία. Η κατανόηση των ριζών αυτών των συναισθημάτων θα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Για να απαντηθεί σωστά το ερωτημά σας πρέπει να προηγηθεί λήψη ιστορικού. Υπάρχουν άλλα συμπτώματα? Προηγήθηκε κάτι? Έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν? Επίσης έχει σημασία τι συναισθήματα σας γεννά αυτή η σκέψη και τι άλλο σκέφτεστε πάνω σε αυτό.
    Θα μπορούσε να πρόκειται για κατάθλιψη ή για αγχώδη διαταραχή ή για διαταραχή προσωπικότητας ή για κάτι διαφορετικό που χωρίς όλα τα στοιχεία είναι αδύνατον να διαγνώσει κάποιος. Κάθε κατάσταση από τις παραπάνω έχει διαφορετική αντιμετώπιση. Η συμβουλή μου είναι να απευθυνθείτε άμεσα σε ειδικό.

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ σημαντικό να μοιραστείτε τις σκέψεις αυτές με κάποιον ειδικό ώστε να μπορέσετε να καταλάβετε από που ξεκίνησαν και να σας βοηθήσει να τις αντικαταστήσετε με πιο λειτουργικές σκέψεις διαχείρισης του προβλήματος.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη