Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 19/08/2024

καλησπερα σας. εχω συμπτωματα καταθλιψης. δηλαδη στα καλα καθουμενα εκει ποθ καθομαι μα ποιανει μια μελαγχολια,στενοχωρια,κλαιω απο μονος μου χωρις να υπαρχχει λογος. νιωθω ενα μεγαλο σφηξιμο στο θωρακα,στο στομαχι,συχνους πονοκεφαλους,δεν κοιμαμαι καθολου καλα(ξυπναω αρκετα νωρις το πρωι-στις 4 περιπου απο μονος μου. δεν εψω πρεξη για δραστηριοτητες γενικα. ειχα μιλησει στην μητερα μου πριν ενα χρονο περιπου. για λιγες ημερες μου ειχε περασει. απο τοτε καθημερινα 3-4 φορες με ποιανει ποτε εντονα και ποτε πιο λιγο. φοβαμαι και ντρεπομαι να μιλησω ξανα στην μητερα μου για να μην την στεναχωρησω. θελω σας παρακαλω πολυ την βοηθεια σας!

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι πολύ δύσκολα και είναι φυσικό να νιώθετε την ανάγκη για υποστήριξη και βοήθεια. Η μελαγχολία, η στενοχώρια, οι σωματικοί πόνοι, οι διαταραχές ύπνου και οι περιοδικές αλλαγές στη διάθεση είναι κοινά σημεία της κατάθλιψης και του άγχους. Είναι πολύ σημαντικό να θυμόμαστε ότι αυτά τα συμπτώματα μπορούν να βελτιωθούν με την κατάλληλη βοήθεια. Εφόσον τα συμπτώματα σας επηρεάζουν καθημερινά και φαίνεται ότι δεν βελτιώνονται από μόνα τους, η συμβουλή ενός επαγγελματία ψυχικής υγείας είναι απαραίτητη. Η συζήτηση με έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τι προκαλεί αυ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Άμεσα αποτελέσματα
    Σχεδιασμένο από επιστήμονες
    Πιστοποιημένη μέθοδος

    Trusted Care with MindTime - 360º φροντίδα για την ψυχική υγεία

    Κάνε δωρεάν το πιστοποιημένο Τεστ Κατάθλιψης (PHQ-9) και δες αν έχεις συμπτώματα, απαντώντας σε 9 απλές ερωτήσεις

    Κάνε το τεστ Μάθε περισσότερα
  • Ακούγεται πολύ δύσκολο αυτό που βιώνετε. Φαίνεται οτι κάτι σας βασανίζει πολύ έντονα. Πολλές φορές η σωματοποίηση των συμπτωμάτων γίνεται οταν το συναίσθημα που βιώνουμε είναι έντονο αλλά δεν έχει κατανοηθεί και δεν έχει διαχειριστεί. Είναι πολύ σημαντικό που θέλετε να μιλήσετε με κάποιον. Ίσως να ηταν πολύ καλύτερο να μιλήσετε με κάποιο ψυχοθεραπεύτή ώστε να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τη πηγή των δυσκολιών σας, να τα επεξεργαστείτε και να τα προσεγγίσετε διαφορετικά ώστε να μη σας καθορίζουν. Όσο επιτρέπετε στα αρνητικά συναισθήματα να σας καθορίζουν άλλο τόσο θα αυξάνονται τα έντονα συμπτώματα που βίωνετε και τελικά θα νιώθετε ακόμα πιο άσ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλησπέρα,
    Η αίσθηση της μελαγχολίας και της στενοχώριας είναι μια δύσκολη κατάσταση, ιδίως όταν δεν υπάρχει προφανής αιτία γι' αυτήν. Πολλοί άνθρωποι βιώνουν έντονα συναισθήματα, όπως ένα σφίξιμο στο στήθος και συχνές κεφαλαλγίες, που φέρνουν μία αίσθηση απελπισίας και δυσκολία συγκέντρωσης.
    Αυτό μπορεί να επηρεάσει την καθημερινότητά τους, μειώνοντας το ενδιαφέρον για τις δραστηριότητες που κάποτε τους ευχαριστούσαν.
    Είναι σημαντικό που μοιραστήκατε τα συναισθήματά σας με κάποιον που εμπιστεύεσαι, όπως η μητέρα σας, αλλά η ανάγκη για υποστήριξη και κατανόηση από επαγγελματία ψυχικής υγείας είναι μονόδρομος στην παρούσα δύσκο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο να βιώνεις αυτά τα συναισθήματα και τα σωματικά συμπτώματα. Η κατάθλιψη μπορεί να προκαλέσει έντονα συναισθήματα μελαγχολίας, σωματικά συμπτώματα όπως το σφίξιμο στο θώρακα και το στομάχι, καθώς και προβλήματα ύπνου. Είναι κατανοητό ότι νιώθεις φόβο και ντροπή να μιλήσεις στη μητέρα σου, αλλά είναι σημαντικό να ζητήσεις βοήθεια και να βρεις στήριξη. Η συνεργασία με έναν ψυχολόγο μπορεί να είναι πολύ βοηθητική. Αν νιώθεις άνετα, μπορείς να προσπαθήσεις να μιλήσεις ξανά με τη μητέρα σου ή με άλλα άτομα που εμπιστεύεσαι. Οι κοντινοί σου άνθρωποι συχνά θέλουν να βοηθήσουν και μπορεί να προσφέρουν συναισθηματι... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.