• Depression
  • Submitted on 11/06/2024

Παίρνω αντικαταθλιπτικά και έχω σκέψεις ότι η ζωή δεν έχει αξία - τι να κάνω;

Γεια σας εδώ και 5 μήνες περίπου παίρνω αντικαταθλιπτικά και πριν δυο μέρες παρατήρησα κάτι περίεργο που δεν μου έχει ξανα γίνει την ώρα που ήμουν ξαπλωμένη και έβλεπα στο κινητό μου ήρθε μια άσχετη σκέψη ότι η ζωή δεν έχει κανένα μέλλον και καμία αξία.. τι πρέπει να κάνω;

5 specialists answered

  • Θα ήταν καλό να μιλήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να εκφράσετε αυτά τα αισθήματα αναξιότητας και έλλειψης μέλλοντος και προοπτικής.

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Piraeus

  • Να μιλήσετε με τον γιατρό που σας τα έγραψα ίσως χρειάζεται να αλλάξετε αγωγή ή να μπείτε σε θεραπεία που είναι πάντα η καλύτερη οδός με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Καλησπέρα σας. Ενώ λαμβάνετε αντικαταθλιπτική αγωγή του τελευταίους 5 μήνες περίπου, ξαφνικά ήρθε μία σκέψη ότι η ζωή δεν έχει μέλλον ούτε αξία. Αυτή τη σκέψη την χαρακτηρίζετε "άσχετη" και "περίεργη", και μοιάζει να σας έχει ξαφνιάσει και να εχει δημιουργήσει ανησυχία και ερωτηματικά. Θα θέλατε να προσπαθήσετε να επικοινωνήσετε με τη σκέψη αυτή; Για ποιο λόγο μπορεί να ήρθε; Υπάρχει κάτι που θα ήθελε ενδεχομένως να σας πει; Πώς νιώθετε εσείς όταν την ακούτε;

    Αυτά και άλλα πολλά ερωτήματα θα έχουν την ευκαιρία να απαντηθούν στη ψυχοθεραπεία. Αν δεν επισκέπεστε κάποιον ψυχολόγο, θα σας ενθάρρυνα να το κάνετε. Η φαρ
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

  • Καλησπέρα σας. Τα αντικαταθλιπτικά μπορεί μόνο προσωρινά να μειώσουν τα αρνητικά συναισθήματα που έχετε. Θα σας βοηθήσει πάρα πολύ να απευθυνθείτε σε έναν ψυχοθεραπευτή για να μιλήσετε και να επεξεργαστείτε όλα αυτά που σας στεναχωρούν ώστε να δώσετε νέες λύσεις στα θέματα σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Psychiko

  • Γεια σας,
    Το γεγονός ότι περίπου για πέντε μήνες λαμβάνετε αντικαταθλιπτικά φάρμακα υποδηλώνει ότι αντιμετωπίζετε κάποια μορφή κατάθλιψης ή σχετική διαταραχή για την οποία ήταν αναγκαία η φαρμακευτική παρέμβαση.
    Είναι σημαντικό να αξιολογηθεί η πορεία και η τρέχουσα κατάσταση της θεραπείας σας, καθώς αυτό μπορεί να αποκαλύψει χρήσιμες πληροφορίες για την αποτελεσματικότητα των φαρμάκων και την ψυχική σας υγεία συνολικά.
    Αναφέρατε ένα πρόσφατο περιστατικό όπου, ενώ ήσασταν ξαπλωμένη και κοιτούσατε το κινητό σας, σκεφτήκατε αναπάντεχα ότι η ζωή δεν έχει μέλλον και αξία. Αυτές οι σκέψεις, παρόλο που μπορεί να φαίνονται ανησυχητικές,
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.