Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 10/09/2024

Εδώ και 3 χρόνια δεν έχω όρεξη για τίποτα. Ολα μου φαινονται περιττά και ανουσια. Με το ζόρι φοράω ένα παντελόνι κσι μια μπλούζα για τη δουλειά.. Κλαίω συνέχεια. Ακόμη και στο δρόμο ξαφνικά. Αισθανομαι τυψεις ακόμη κσι για το ότι έχω φαγητό ενώ άλλοι όχι. Βγαίνω κανονικά με φίλους.Συνεχεια. Κάνεις δεν έχει καταλάβει. Χαμογελαστή καταθλιψη. Είμαι 52 και θέλω να χωρισω εδώ και χρόνια. Όλη μου η ζωη τα τηλ.με τα παιδια μου και οι γιορτές που έρχονται.Δε βλέπω κανένα άλλο σκοπό,ούτε καλύτερο μέλλον ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΤΑΙΑ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Από αυτά που περιγράφετε, φαίνεται πως βιώνετε έντονη θλίψη και ματαιότητα εδώ και καιρό, παρόλο που προσπαθείτε να το κρύψετε από τους γύρω σας. Αυτά τα συναισθήματα μπορεί να είναι σημάδια κατάθλιψης. Είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια, είτε μέσω ψυχοθεραπείας είτε μιλώντας με έναν ειδικό. Μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τον εαυτό σας και να βρείτε διέξοδο από αυτήν την κατάσταση. Υπάρχει τρόπος να αλλάξετε την καθημερινότητά σας και να βρείτε ξανά νόημα, ακόμα κι αν τώρα όλα μοιάζουν μαύρα.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Χωρίς να μπορεί να γίνει διάγνωση εδώ, αυτά που λέτε ακούγονται πράγματι σαν κατάθλιψη. Το να τα βλέπετε όλα μαύρα και ανούσια είναι συνηθισμένο σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Το καλό είναι ότι η κατάθλιψη αντιμετωπίζεται. Θα σας πρότεινα να κάνετε μια προσπάθεια, ακόμα και αν δεν πιστεύετε ότι θα αλλάξει κάτι. Μια προσπάθεια για θεραπεία σίγουρα δεν θα σας κάνει χειρότερα. Αξίζει να το δοκιμάσετε.

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Αυτό που περιγράφετε είναι σοβαρό και απαιτεί την προσοχή ενός ειδικού. Η κατάσταση σας φαίνεται να επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την καθημερινότητά σας και την ποιότητα της ζωής σας. Ακολουθούν μερικά βήματα που μπορείτε να εξετάσετε. Αν η οικονομική κατάσταση είναι πρόβλημα, μπορείτε να εξετάσετε τις υπηρεσίες ψυχολογικής υποστήριξης που προσφέρονται δωρεάν ή με χαμηλό κόστος, όπως οι υπηρεσίες σε νοσοκομεία, κέντρα ψυχικής υγείας ή φοιτητικές κλινικές.
    Η κατάσταση που περιγράφετε είναι σοβαρή και μπορεί να απαιτεί συνδυασμό θεραπείας, υποστήριξης και αυτοφροντίδας για να διαχειριστείτε τα συναισθηματικά σας προβλήματα. Μην διστάσετε να ανα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καταλαβαίνεται πως χρειάζεστε κάποια βοήθεια? Είναι πολλά τα 3 χρόνια που αγήσατε να περάσουν, ξεκινήστε αμεσα ψυχοθεραπεία! Αν είχατε μια κύστη δεν θα την αφήνατε 3 χρόνια να εξελιχθεί, μην το κάνετε αυτό με την ψυχική σας υγεία!!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Η κατάθλιψη μας κάνει να νιώθουμε πολύ άσχημα και να τα βλέπουμε όλα μαύρα, μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.