• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 06/06/2024

Νιώθω αόρατος και μόνος, χωρίς φίλους, παρόλο που πηγαίνω σε ψυχολόγο.

Αισθάνομαι πως όπου κι αν πηγαίνω είναι σαν να μην υπάρχω,απλά κανείς δε μου μιλάει,ακόμα και στο σχολείο ή στις δραστηριότητες μου ενώ προσπαθώ να κάνω την πρώτη κίνηση αλλά και πάλι.Νιώθω πολύ μόνος με άδεια και βαρετή καθημερινότητα και χωρίς φίλους.Πηγαίνω ψυχολόγο αλλά τίποτα.Πως αντιμετωπίζεται αυτό;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Αν πηγαίνεται σε ειδικό και δεν βλέπετε κάποια βελτίωση τότε σκεφτείται να αλλάξατε ( αν κάνετε πάνω από 4 μήνες). Γνωστική Συμπεριφορική θερπαέια σας προτείνω.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Αν πηγαίνετε αρκετό καιρό σε ψυχολόγο και βλέπετε ότι δεν σας βοηθάει, ίσως είναι καλό να δείτε και άλλους ειδικούς ψυχικής υγείας. Δεν υπάρχει μία εύκολη απάντηση στο ερώτημα σας γιατί είναι πολυπαραγοντικό. Δεν σας μιλάει κανείς ή δεν σας μιλάνε αυτοί που θέλετε; Πώς είναι το κλίμα στην οικογένεια σας, εκεί νιώθετε ορατός και ότι ακούγεστε; Η ενίσχυση κοινωνικών και επικοινωνιακών δεξιοτήτων καθώς και ενίσχυση της αυτοεικόνας είναι πολύ βοηθητικές στην κοινωνικοποίηση. Επίσης είναι βοηθητικό να μην το σκέφτεστε συνέχεια γιατί αυτό σας προκαλεί άγχος στις συναναστροφές σας και αυτό δεν είναι βοηθητικό.

    Τσίρμπα Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Σταδιοδρομίας

    Θεσσαλονίκη

  • Θα ήταν σημαντικό να συζητήσετε με τον/ την ψυχολόγο σας αυτή τη στασιμότητα που νιώθετε πως υπάρχει στην εξέλιξη σας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Συνεχίστε τη δουλειά με τον ψυχολόγο σας ή αλλάξτε τον δοκιμάστε και με άλλον όπως νιώθετε αυτό που είναι καλό να κάνετε είναι να σταματήσετε να παρακαλάτε να μείνετε καλά με τον εαυτό σας να γίνεται λίγο πιο αυτάρκης και σιγά-σιγά θα έρθουν οι άλλοι σε σας σταματήστε να το βλέπετε σαν πρόβλημα γιατί απλώς εκπέμπεται ήττα ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα, το οτι πηγαινετε σε ψυχολόγο σημαίνει ότι προφανώς εργάζεστε επάνω σε αυτό που αναφέρετε. Αν όχι θα υπάρχει κάποιος λόγος.

    Καραμπατέας Σωκράτης

    Ψυχολόγος

    Βουλιαγμένη

  • Προσπάθησε να εμπιστευθείς την θεραπευτική διαδικασία. Ακούγεται δύσκολο αυτό που περνάς, καθώς είναι ανθρώπινη ανάγκη να ανήκουμε κάπου. Προσπάθησε να εντοπίσεις αυτές τις σκέψεις και να προσπαθήσεις να δεις αν είναι αληθινές ή όχι.

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Τα συναισθήματα θλίψης και η μοναξιά μπορούν να επηρεάσουν σημαντικά την καθημερινή μας ζωή και τις κοινωνικές μας δραστηριότητες. Όταν κάποιος νιώθει ότι κανείς δεν του μιλάει, ακόμα και όταν προσπαθεί να κάνει την πρώτη κίνηση, η καθημερινότητά του μπορεί να φαίνεται άδεια και βαρετή.
    Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε έντονα συναισθήματα μοναξιάς και απομόνωσης, ιδιαίτερα όταν οι προσπάθειες να δημιουργήσει νέες φιλίες δεν αποφέρουν καρπούς.
    Η επικοινωνία σας με τον ψυχολόγο είναι ένα σημαντικό βήμα προς την αντιμετώπιση αυτών των συναισθημάτων, αν και μπορεί να φαίνεται ότι δεν προσφέρει άμεση ανακούφιση.
    Είναι σημαντικό να συνεχίσετε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα σε συμβούλευα να δουλέψεις με τον/ την ψυχολόγο σου και να βρείτε ποιο είναι το δικό σου νόημα στην ζωή ..είναι κάτι που αντιμετωπίζεται και λύνεται .

    Ιασωνίδου Μαρίζα

    Κλινική Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι πολύ βασανιστικό συναίσθημα. Σίγουρα έχει τις αιτίες του. Καλό θα είναι να τις αναζητά κανείς σε ψυχοθεραπεία. Θέλει χρόνο για να φέρει κάποιο αποτέλεσμα η ψυχοθεραπεία όμως.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Η κατάσταση που περιγράφετε μπορεί να είναι δύσκολη και συναισθηματικά απογοητευτική. Για να την αντιμετωπίσετε μπορείτε να εξετάσετε διάφορες στρατηγικές. Ενίσχυση κοινωνικών δεξιοτήτων, συμμετοχή σε ομαδικές δραστηριότητες και αναζήτηση υποστήριξης από συνομηλίκους μπορεί να βοηθήσουν στη βελτίωση των κοινωνικών σας επαφών. Η εξερεύνηση των ενδιαφερόντων σας και η εργασία για την αυτοπεποίθησή σας μπορούν επίσης να συμβάλλουν θετικά. Συζητήστε τα συγκεκριμένα προβλήματα με τον ψυχολόγο σας για να προσαρμόσει τη θεραπευτική προσέγγιση. Ασχοληθείτε με ψυχαγωγικές και χαλαρωτικές δραστηριότητες. Επανεξετάστε τον τρόπο που χρησιμοποιείτε τα μέσ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν ξέρω ποια είναι η ακριβής σας ηλικία αν είστε κάτω από 16 θα πρέπει να αποτανθείτε σε ειδικό παιδοψυχίατρο αν είστε 16 και άνω μπορείτε να μιλήσετε και με ειδικό ψυχίατρο για όσα σας απασχολούν και πως πρέπει να προγραμματίσετε την ζωή σας για να ξεπεράσετε την στενοχώρια που νιώθετε για την βαρετή και δύσκολη καθημερινότητά σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Προσπαθήστε στις συνεδρίες με το ψυχολόγο να εστιάσετε αρκετά στην εξωστρέφεια σας και στο τι μπορεί να σας εμποδίζει να προσπαθήσετε να κοινωνικοποιηθείτε περισσότερο ή με διαφορετικό τρόπο.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.