• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/07/2024

Ποια είναι η γνώμη σας για το saxenda; Έχει μια εβδομάδα που το ξεκίνησα και με αγχώνουν οι παρενέργειες που διαβάζω ότι μπορεί να έχεις

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Τις ανησυχίες σας αυτές θα πρέπει να τις συζητήσετε με έναν γιατρό (παθολόγο ή ενδοκρινολόγο) ο οποίος να κατανοεί τους προβληματισμούς σας και να σας προτείνει λύσεις.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Το Saxenda μπορεί να είναι ένα αποτελεσματικό εργαλείο για την απώλεια βάρους όταν χρησιμοποιείται σωστά. Η σωστή χρήση του απαιτεί την κατάλληλη καθοδήγηση και συνεργασία μεταξύ του γιατρού και του διατροφολόγου. Εάν δεν σας έχει συστήσει ο γιατρός σας τη χρήση του Saxenda, τότε θεωρώ απαραίτητο να διακόψετε τη χρήση του και κατανοώ το άγχος σας σχετικά με τις πιθανές παρενέργειες.

    Μαρία Βουβουνίκου

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν γιατρό όταν ξεκινήσετε φαρμακευτική αγωγή με το saxenda. Όντως υπάρχουν κάποιες παρενέργειες αλλά πάντα με τη συμβουλή του γιατρού σας και ξέροντας και ο ίδιος το ατομικό σας ιστορικό, ο γιατρός σας θα κρίνει εάν θα πρέπει να το λαμβάνετε πάντα με μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Χωρίς σωστή διατροφή δεν θα έχετε το επιθυμητο αποτέλεσμα. Οι παρενέργειες είναι τυχαίες στον καθένα δεν είναι σίγουρες

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Το Saxenda έλαβε άδεια κυκλοφορίας, η οποία ισχύει σε ολόκληρη την Ε.Ε. το 2015. Το συγκεκριμένο φάρμακο πρέπει πάντα να χρησιμοποιείται αυστηρά σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού που σας παρακολουθεί (χορηγείται μόνο με ιατρική συνταγή).

    Είναι ένα φάρμακο για την απώλεια βάρους, που περιέχει τη δραστική ουσία λιραγλουτίδη. Είναι παρόμοιο με μια φυσική ορμόνη, το ανάλογο γλυκαγονόμορφου πεπτιδίου 1 (GLP-1) και απελευθερώνεται από το έντερο, μετά από τα γεύματα. Το Saxenda λειτουργεί ενεργοποιώντας τους υποδοχείς του εγκεφάλου, οι οποίοι ελέγχουν την όρεξη, με αποτέλεσμα να αυξάνει το αίσθημα κορεσμού και να μειώνει το αίσθημα της πεί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.