• General topics
  • Submitted on 31/07/2024

Ποια είναι η γνώμη σας για το saxenda; Έχει μια εβδομάδα που το ξεκίνησα και με αγχώνουν οι παρενέργειες που διαβάζω ότι μπορεί να έχεις

5 specialists answered

  • Καλησπέρα σας! Τις ανησυχίες σας αυτές θα πρέπει να τις συζητήσετε με έναν γιατρό (παθολόγο ή ενδοκρινολόγο) ο οποίος να κατανοεί τους προβληματισμούς σας και να σας προτείνει λύσεις.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Το Saxenda μπορεί να είναι ένα αποτελεσματικό εργαλείο για την απώλεια βάρους όταν χρησιμοποιείται σωστά. Η σωστή χρήση του απαιτεί την κατάλληλη καθοδήγηση και συνεργασία μεταξύ του γιατρού και του διατροφολόγου. Εάν δεν σας έχει συστήσει ο γιατρός σας τη χρήση του Saxenda, τότε θεωρώ απαραίτητο να διακόψετε τη χρήση του και κατανοώ το άγχος σας σχετικά με τις πιθανές παρενέργειες.

    Μαρία Βουβουνίκου

    Dietitian - Nutritionist

    Kolonaki

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν γιατρό όταν ξεκινήσετε φαρμακευτική αγωγή με το saxenda. Όντως υπάρχουν κάποιες παρενέργειες αλλά πάντα με τη συμβουλή του γιατρού σας και ξέροντας και ο ίδιος το ατομικό σας ιστορικό, ο γιατρός σας θα κρίνει εάν θα πρέπει να το λαμβάνετε πάντα με μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Χωρίς σωστή διατροφή δεν θα έχετε το επιθυμητο αποτέλεσμα. Οι παρενέργειες είναι τυχαίες στον καθένα δεν είναι σίγουρες

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • Το Saxenda έλαβε άδεια κυκλοφορίας, η οποία ισχύει σε ολόκληρη την Ε.Ε. το 2015. Το συγκεκριμένο φάρμακο πρέπει πάντα να χρησιμοποιείται αυστηρά σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού που σας παρακολουθεί (χορηγείται μόνο με ιατρική συνταγή).

    Είναι ένα φάρμακο για την απώλεια βάρους, που περιέχει τη δραστική ουσία λιραγλουτίδη. Είναι παρόμοιο με μια φυσική ορμόνη, το ανάλογο γλυκαγονόμορφου πεπτιδίου 1 (GLP-1) και απελευθερώνεται από το έντερο, μετά από τα γεύματα. Το Saxenda λειτουργεί ενεργοποιώντας τους υποδοχείς του εγκεφάλου, οι οποίοι ελέγχουν την όρεξη, με αποτέλεσμα να αυξάνει το αίσθημα κορεσμού και να μειώνει το αίσθημα της πεί
    ... Read more

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Dietitian - Nutritionist

    Athens

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.