• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 22/08/2024

Καλησπέρα, θα είμαι όσο πιο σύντομος μπορώ. Είχα διαγνωστεί το 2020 με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και έπαιρνα το Espoza για τέσσερα περίπου χρόνια. Το σταμάτησα πριν περίπου δύο μήνες (τέλη Ιουνίου) , διότι αισθανόμουν καλύτερα και δεν ήθελα να εξαρτώμαι για πάντα από αυτό. Ωστόσο, τον τελευταίο καιρό πέρασα μια περίοδο έντονης ψυχολογικής πίεσης λόγω κάποιων οικογενειακών θεμάτων, με αποτέλεσμα εδώ και 2,5 βδομάδες να έχω πονοκεφάλους που δεν περνάνε ούτε με παυσίπονα ( στιγμιαία σφιξίματα, πονάκια και ενοχλήσεις σε διάφορα σημεία του κεφαλιού). Δεν είναι συνεχόμενοι οι πόνοι, ούτε πολύ δυνατοί, ωστόσο είναι εκεί και ενοχλούν...Να σημειώσω ότι ΔΕΝ έχω άλλα συμπτώματα πχ. ζάλη και ότι έκανα τις απαραίτητες νευρολογικές εξετάσεις σε νευρολόγο ( έκανα μέχρι και μαγνητική) και όλα βγήκαν καθαρά. Ο νευρολόγος μου είπε ότι είναι πιθανόν ψυχοσωματικά από το άγχος και μου έγραψε μαγνήσιο. Παρά τη διαβεβαίωση των ιατρικών εξετάσεων ότι δεν έχω κάτι παθολογικό, με έχει ρίξει απίστευτα ψυχολογικά το γεγονός ότι δεν μου περνάνε οι ενοχλήσεις στο κεφάλι. Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Υπάρχει πχ. πιθανότητα να είναι από τα μάτια κτλ. ή εν τέλει ψυχοσωματικό και να αρχίσω ξανά το espoza; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Γειά σας. Σας συστήνουμε τη Νευροσωματική θεραπεία που είναι κατάλληλη για τη διαχείριση των σωματικών συμπτωμάτων του άγχους.

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον οι ιατρικές εξετάσεις που έχετε πραγματοποιήσει δεν έδειξαν κάποια παθολογική αιτία για τους πονοκεφάλους σας, είναι σημαντικό να εστιάσετε στην ψυχολογική διάσταση του προβλήματος, ειδικά δεδομένων των πρόσφατων ψυχολογικών πιέσεων που βιώσατε. Ουσιαστικά, είναι πιθανό ότι οι πονοκέφαλοι σας σχετίζονται με το άγχος και την ψυχολογική πίεση που αντιμετωπίσατε. Το άγχος και το στρες μπορούν να προκαλέσουν σωματικά συμπτώματα, όπως πονοκεφάλους, και είναι κοινό να παρατηρείτε ενοχλήσεις που δεν επιλύονται εύκολα. Η αρχική σας προσέγγιση να ενσωματώσετε μαγνήσιο μπορεί να είναι χρήσιμη, καθώς η έλλειψη μαγνησίου έχει συνδεθ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Η διαχείριση της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής είναι μια απαιτητική διαδικασία, ειδικά όταν συνδυάζεται με ψυχολογικές πιέσεις από διάφορα θέματα.
    Οι επίμονοι πονοκέφαλοι, μπορεί όντως να είναι ψυχοσωματικοί ως αποτέλεσμα του άγχους.
    Είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι οι ψυχολογικές επιδράσεις του άγχους μπορούν συχνά να εκδηλωθούν με σωματικά συμπτώματα, όπως οι πονοκέφαλοι.
    Η συζήτηση με τον ψυχολόγο ή ψυχίατρο σας θα σας βοηθήσει στην καλύτερη κατεύθυνση για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αφου εχετε αποκλεισει παθολογικα και νευρολογικα αιτια, θα σας συμβουλευα να επισκεφτείτε τον γιατρο που σας εδωσε την αγωγη και να του περιγράψετε την κατασταση καθως και εναν ψυχοθεραπευτη. Η συμπεριφορικη γνωσιακη ψυχοθεραπεια κρίνεται καταλληλη για την αγχωδη διαταραχή με την οποια ειστε διαγνωσμένος

    Γεωργοπούλου Παναγιώτα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Κάνατε κάποια ψυχοθεραπεία παράλληλα? Αν όχι , είναι σαν να βάλατε ένα χαλάκι πάνω από το πρόβλημα, και όταν τράβηξα το χαλάκι ξανά είδα τι έχει από κάτω.
    Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να κάνετε κάποια ψυχοθεραπεια και να επεξεργαστειτε αυτές τις σκέψεις που φέρνουν τον πανικό.
    Κατά τα άλλα αν έχετε ελέγξει το παθολογικο κομμάτι και είναι ολα καλά, καταλήγουμε στο ότι είναι κάποιο ψυχογενες σύμπτωμα

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Μλήστε με ψυχίατρο, πιθανώς να πρέπει να ξαναπάρετε αγωγή για το άγχος και τα ψυοσωματικά σας ενοχλήματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα! Από αυτά που περιγράφεις, φαίνεται ότι οι πονοκέφαλοι που βιώνεις είναι πιθανό να συνδέονται με το άγχος, ιδιαίτερα δεδομένου ότι οι ιατρικές εξετάσεις που έκανες, συμπεριλαμβανομένης της μαγνητικής τομογραφίας, δεν έδειξαν κάτι παθολογικό. Το γεγονός ότι σταμάτησες το Espoza μετά από τέσσερα χρόνια είναι σημαντικό. Ωστόσο, η έντονη ψυχολογική πίεση που πέρασες μπορεί να επανέφερε τα συμπτώματα του άγχους, τα οποία εμφανίζονται ως ψυχοσωματικά συμπτώματα, όπως οι πονοκέφαλοι. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι χρειάζεται να ξαναρχίσεις το φάρμακο, αλλά ίσως είναι κάτι που πρέπει να συζητήσεις με τον γιατρό σου. Ο συνδυασμός των ιατρι... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.