• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 17/07/2024

Καλησπέρα σας Μπορει να σε εξαναγκάζει ο πατερας να κάνεις εκτρωση εάν δεν θες? Υπάρχει λύση να ξεφύγω?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Το σωμα και η ψυχη που θα φερετε στο κόσμο ειναι μεσα σας και εχετε καθε δικαιωμα να κανετρ αυτο που θεωρείτε σωστο. Εαν ο πατερας δε το θελει θα πρπει να λαβετε υπόψι οτι θα το μεγαλωσετρ μόνη σας καη κατα πόσο αυτο ειναι εφικτό… συμβουκευτείτε καποιοβ ψυχολογο ψυχοθεραπευτη συμβουλο οικογενειας….

    Βράιλα Ναυσικά

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Αγαπητή κυρία, ένα ζήτημα είναι το πόσων ετών είστε. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να ρωτήσετε είτε νομικό είτε να απευθυνθείτε σε κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου που ζείτε.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Όχι, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σας εξαναγκάσει να κάνετε έκτρωση αν δεν το επιθυμείτε. Η απόφαση αυτή είναι προσωπική και πρέπει να βασίζεται στις δικές σας επιθυμίες και αξίες. Αν νιώθετε πίεση ή απειλή, είναι σημαντικό να αναζητήσετε υποστήριξη από ανθρώπους που εμπιστεύεστε ή από ειδικούς, όπως συμβούλους ή οργανισμούς που μπορούν να σας παρέχουν νομική και ψυχολογική βοήθεια. Υπάρχουν πόροι και υποστηρικτές που μπορούν να σας βοηθήσουν να διαχειριστείτε την κατάσταση και να πάρετε τις καλύτερες αποφάσεις για εσάς. Αν το επιθυμείτε επικοινωνήστε με το γραφείο μου. Θα χαρούμε πολύ να σας βοηθήσουμε

    Μπούκας Δημήτριος

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Μιλήστε με κάποιο νομικό για να πάρετε ειδική συμβουλή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Στην χώρα μας, η αναγκαστική έκτρωση αποτελεί όχι μόνο παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων αλλά και σοβαρό ποινικό αδίκημα. Η γυναίκα έχει το απόλυτο δικαίωμα να αποφασίζει για το σώμα της και την εγκυμοσύνη της, χωρίς καμία εξωτερική πίεση ή επιβολή.
    Οι επιπτώσεις μιας αναγκαστικής έκτρωσης στην ψυχική υγεία μπορεί να είναι εξαιρετικά επώδυνες, προκαλώντας έντονο άγχος, κατάθλιψη και μετατραυματικό στρες.
    Είναι σημαντικό για κάθε γυναίκα που βρίσκεται σε τέτοια δυσάρεστη κατάσταση να γνωρίζει ότι υπάρχουν επιλογές για παροχή βοήθειας και προστασίας.
    Μπορεί να αναζητήσει νομική υποστήριξη και να απευθυνθεί σε οργαν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα, σαφώς και κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σας αναγκάσει να κάνετε οτιδήποτε, πόσο μάλλον έκτρωση, που είναι ένα πολύ προσωπικό ζήτημα. Το σώμα είναι δικό σας και μόνο εσείς ορίζεται ή μαζί με τον σύντροφο (εαν υπάρχει στο προσκήνιο) πως θα διαχειριστείτε την εγκυμοσύνη σας. Απο την άλλη για να μπαίνετε στη διαδικασία να ρωτήσετε κάτι τέτοιο εικάζω πως η σχέση με τον πατέρα σας είναι κάπως συγχωνευτική και παραβιαστική και ίσως να αμφισβητείτε τη δική σας κρίση και επιθυμία. Χρειάζεται σίγουρα να τεθούν κάποια όρια σε σχέση με τον πατέρα σας και να γίνει σαφές ως προς εκείνον οτι εσείς είστε υπεύθυνη των επιλογών σας και όχι εκείνος.... Διάβασε περισσότερα

    Ζουριδάκη Βασιλική

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Η έκτρωση είναι μια απόφαση που πρέπει να λαμβάνεται από την γυναίκα που έχει το σώμα και το δικαίωμα να αποφασίζει για την κατάστασή της. Κανείς δεν θα πρέπει να σας εξαναγκάσει να κάνετε οτιδήποτε που δεν επιθυμείτε, συμπεριλαμβανομένης της έκτρωσης.Υπάρχουν νόμιμα δικαιώματα που προστατεύουν την αυτονομία και την απόφαση των γυναικών σχετικά με την εγκυμοσύνη και τη γονικότητα. Εάν αντιμετωπίζετε πίεση από τον πατέρα ή άλλα άτομα να κάνετε κάτι που δεν θέλετε, είναι σημαντικό να ζητήσετε υποστήριξη. Μιλήστε με έναν ψυχολόγο ή θεραπευτή για να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις πιέσεις και να αποφασίσετε τι είναι καλύτερο για... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.