• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 07/08/2024

Καλησπέρα σας έχω χρόνιο άγχος με βήχα για να πάρω ανάσα σε συνδιασμό με δύσπνοιας καθημερινές να μη μου φτάνει ο αέρας ,να θέλω να κλαίω καθώς κ καχυκ;είδες με αποτέλεσμα.καθε δουλειά που κάνω να φουσκώνω... Όταν βγαίνω έξω κανω βόλτα ,η στη δουλειά ξεχνιέμαι κ είναι καπως καλητερα αλλά με τη δυσπνοι Έχω μάθει να ζω μαζί της... Πως αντιμετωπίζετε τόσο άγχος;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Η αναζήτηση βοήθειας από ψυχολόγο θα σας βοηθήσει να ανακαλύψετε τις ασυνείδητες διεργασίες που προκαλούν άγχος ώστε να μπορέσετε να το διαχειριστείτε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Το χρόνιο άγχος μπορεί να εκδηλώνεται με πολλούς τρόπους, και τα συμπτώματα που περιγράφεις - όπως ο βήχας, η δύσπνοια, το αίσθημα ότι δεν σου φτάνει ο αέρας, και η καχυποψία - είναι συχνές εκδηλώσεις του. Είναι κατανοητό ότι αυτά τα συμπτώματα είναι πολύ ενοχλητικά και επηρεάζουν την καθημερινότητά σου. Εφόσον παρατηρείς ότι όταν βγαίνεις έξω ή ασχολείσαι με κάτι, τα συμπτώματα κάπως υποχωρούν, είναι πιθανό να συνδέονται στενά με το άγχος. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσεις το άγχος σου με έναν ολοκληρωμένο τρόπο, που περιλαμβάνει τόσο σωματικές όσο και ψυχολογικές στρατηγικές. Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια από ψυχολόγο για να ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Αντιλαμβάνομαι πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που περιγράφετε, με το χρόνιο άγχος και τη δυσκολία στην αναπνοή. Ειδικά όταν αυτά τα συμπτώματα επηρεάζουν την καθημερινή σας ζωή και το συναισθηματική σας ευημερία, είναι φυσικό να νιώθετε εξουθενωμένος/η και απογοητευμένος/η. Η δυσκολία που αισθάνεστε στην αναπνοή και η αίσθηση ότι δεν έχετε αρκετό αέρα είναι συμπτώματα που συνήθως συνδέονται με το άγχος και την υπερβολική ανησυχία. Η σύνδεση ανάμεσα στη σωματική και ψυχική υγεία είναι ισχυρή, και συχνά τα συναισθηματικά προβλήματα εκδηλώνονται με φυσικά συμπτώματα. Είναι σημαντικό να εξετάσετε την πιθανότητα να ζητήσετε επαγγελμ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται πολύ κουραστικό και φαίνεται να σας περιορίζει σημαντικά στη καθημερινότητά σας. Αυτή η δυσκολία να πάρετε ανάσα, σα να μην υπάρχει αρκετός αέρας, αυτή η ανάγκη να κλαίτε συνεχώς και να αγχώνεστε, μοιάζει να σας απασχολεί διαρκώς και να δημιουργεί αρνητικά συναισθήματα. Οι βόλτες και η δουλειά σας βοηθούν να ξεχνιέστε αλλά σαν να μην διαρκεί πολύ αυτό. Έχετε μάθει να ζείτε μαζί της, όπως λέτε. Αναζητάτε έναν τρόπο να αντιμετωπιστεί αυτό το άγχος.

    Θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε με ψυχολόγο ώστε να μπορέσετε μαζί να δώσετε φωνή στα συμπτώματά σας. Για ποιο λόγο υπάρχουν; Τι μπορεί να ζητ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.