• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 27/06/2024

Πόνοι στο θώρακα λόγω άγχους ή κάτι σοβαρό; Πότε να ανησυχήσω;

Καλησπερα, λόγω έντονου άγχους έχω πονους στο θωρακα κυρίως πιο αριστερά, είχα κάνει καρδιολογικό τσεκ απ τα Χριστουγεννα και ήταν όλα καλά, πως καταλαβαίνω ποτε οφείλεται σε άγχος και ποτε πρεπει όντως να ανησυχήσω για τέτοιους πονους;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Το έντονο άγχος από μόνο του είναι ένα θέμα που πρέπει να αντιμετωπίσετε καθώς μπορεί να προκαλέσει παθολογικά προβλήματα στο μέλλον. Θα σας βοηθήσει σημαντικά να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Γειά σας. Το άγχος μπορεί να προκαλέσει σωματικά συμπτώματα τέτοιου είδους. Αφού επιμένουν και αφού επαναλάβετε τον έλεγχο, μιας και έχει παρέλθει το εξάμηνο, καλό είναι να προβείτε σε τρόπους διαχείρισης του άγχους και των συμπτωμάτων. Υπάρχουν τρόποι για να κάνει κάποιος διαφορική αξιολόγηση ανάμεσα στα κλινικά συμπτώματα και την αγχώδη συνδρομή, από εξειδικευμένο επαγγελματία υγείας. Ο γιατρός σας μπορεί να σας κατευθύνει ανάλογα.

    Νικολαΐδου Ελισάβετ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Γεια σας. Σχετικά με τη διαχείριση του άγχους εφόσον έχετε εντοπίσει που οφείλεται, γιατί δεν δοκιμάζετε την "εσωτερική" σας οργάνωση πάνω σε αυτό, με τη στήριξη της ψυχοθεραπείας. Σύντομα θα είναι αναγκαία σε όλους. Τα ζητήματα και οι καταστάσεις έξω έχουν ζορίσει αρκετά και δεν μιλάω με γενικολογίες, αλλά με αποτελέσματα. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Αν δεν έχετε χτυπήσει κάπου μπορεί να οφείλονται σε άγχος αυτά τα συμπτώματα, μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,

    Οι πόνοι στο θώρακα μπορούν να είναι πολύ ανησυχητικοί, ειδικά όταν είναι στα αριστερά, καθώς μπορεί να προκαλούν φόβους για καρδιακά προβλήματα. Ωστόσο, το γεγονός ότι είχατε ένα καθαρό καρδιολογικό τσεκ απ πριν λίγους μήνες είναι ενθαρρυντικό. Εδώ είναι μερικά βήματα και σημεία που μπορούν να σας βοηθήσουν να καταλάβετε πότε οι πόνοι μπορεί να οφείλονται στο άγχος και πότε πρέπει να ανησυχήσετε περισσότερο:

    1. Οι πόνοι που σχετίζονται με το άγχος είναι συχνά διαλείποντες και δεν είναι σταθεροί. Μπορούν να εμφανίζονται και να εξαφανίζονται και να σχετίζονται με περιόδους έντονου άγχους ή στρες. Μπορεί να νιώθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα,
    Ο πόνος στο θώρακα προκαλεί ανησυχία και συχνά συνδέεται με έντονο άγχος και στην περίπτωση σας επαληθεύεται διότι κάνατε εξετάσεις και είναι όλα καλά.
    Το άγχος συχνά προκαλεί συμπτώματα όπως γρήγορη αναπνοή, αίσθημα επικείμενου κινδύνου και μυϊκή ένταση, που μπορεί να οδηγήσουν σε πόνο στο θώρακα.
    Ωστόσο, εάν ο πόνος συνοδεύεται από δύσπνοια, αίσθημα πίεσης ή διάχυση προς τα χέρια, τον λαιμό ή την πλάτη, πρέπει να αναζητήσετε άμεση ιατρική βοήθεια.
    Για την αντιμετώπιση του άγχους, συνιστάται κυρίως η ψυχολογική υποστήριξη.
    Η κατανόηση του σώματός σας και η προσεκτική παρακολούθηση των συμπτωμάτων θα σας βοηθήσο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.