• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 08/08/2024

Καλησπέρα! Ήθελα να σας ρωτήσω,εδώ και καμιά 10αρια μέρες νιώθω ότι έχω στο κέντρο εκεί που είναι το στομάχι ένα βάρος,λες και έχω μια πέτρα σε συνδυασμό με έντονη δύσπνοια ..η δύσπνοια είναι παρούσα και όταν είμαι σε κατάσταση ηρεμίας ,ενώ εντείνεται με το που πάω να κάνω μια δραστηριότητα -ασκηση.Ειμαι 24 και είχα κάνει αιματολογικές τον Φλεβάρη ήταν καθαρές.περναω μια έντονη αγχωτική περίοδο από μέσα Ιουλίου και μετά με την σχέση μου..είχα βγάλει και κάτι μελανιές μικρές χέρια πόδια αλλά έφυγαν..και φοβόμουν μην είχα λευχαιμία λόγω του ότι με έπιασε μέρα και η δύσπνοια..είναι πολύ ενοχλητική,δεν μπορώ να φάω μεγάλες ποσότητες φαγητού γιατί θα με πιάσει και θα νιώθω οτι έχω σκάσει και χρειάζομαι αέρα, άλλες φορές από πριν με πιάνει.. θεωρείτε ότι είναι ψυχολογικό? Γτ φοβάμαι μην έχω κάτι σοβαρό

6 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να είναι από άγχος, δείτε τί θα σας πει κι ο παθολόγος, μετά πάτε σε ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι βρίσκεστε σε μία κατάσταση διαρκούς ανησυχίας. Υπάρχει αυτό το βάρος στο στομάχι και αυτή αυτή η δύσπνοια, που επιμένει παρά τις καθαρές αιματολογικές, και σας εμποδίζει και περιορίζει σε τόσα πολλά επίπεδα. Κάτι μέσα σας μοιάζει να χρειάζεται περισσότερο αέρα και να μην μπορεί να τον βρει. Το μυαλό σας προσπαθεί απεγνωσμένα να ερμηνεύσει αυτό που βλέπει, να βρει μία εξήγηση, μία αιτία. Σας κάνει να ανησυχείτε διαρκώς για το τί μπορεί να είναι, αν είναι λευχαιμία, αν είναι κάτι άλλο σοβαρό, αν είναι ψυχολογικό...

    Εφόσον οι εξετάσεις σας είναι καθαρές, εκτιμώ πως η αιτία είναι ψυχολογική ή συναισθηματικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καταλαβαίνω πόσο ανησυχητικά μπορεί να είναι αυτά τα συμπτώματα, ειδικά όταν συνοδεύονται από δυσκολία στην αναπνοή και αίσθημα βάρους στο στομάχι. Το γεγονός ότι περνάτε μια έντονα αγχωτική περίοδο μπορεί να έχει μεγάλο αντίκτυπο στο σώμα σας, προκαλώντας ψυχοσωματικά συμπτώματα όπως αυτά που περιγράφετε. Το άγχος μπορεί να προκαλέσει σφίξιμο στο στήθος, αίσθημα βάρους στο στομάχι, δύσπνοια και να επηρεάσει την όρεξη σας. Επειδή έχετε ήδη κάνει αιματολογικές εξετάσεις τον Φεβρουάριο και ήταν καθαρές, και δεδομένου ότι τα συμπτώματα εμφανίστηκαν σε μια περίοδο έντονου άγχους, είναι πιθανό το άγχος να παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτά που βιώνετε.... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Η σύνδεση ανάμεσα στο ψυχολογικό στρες και τα σωματικά συμπτώματα έχει αποδειχτεί, και πολλές φορές, οι ανησυχίες και οι φόβοι μας μπορούν να προκαλέσουν πραγματικές σωματικές αντιδράσεις.
    Σας προτείνω να μιλήσετε με έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας για να εξετάσετε μαζί τα συναισθήματά σας και να δουλέψετε το άγχος σας, ώστε να μπορέσετε να βρείτε ανακούφιση και να αισθανθείτε καλύτερα.
    Είναι σημαντικό να φροντίζουμε την ψυχική μας υγεία, καθώς αυτή είναι στενά συνδεδεμένη με τη σωματική μας ευεξία.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω ότι αυτό που βιώνεις είναι αρκετά ανησυχητικό και σε δυσκολεύει στην καθημερινότητά σου. Εφόσον τα συμπτώματα που περιγράφεις περιλαμβάνουν δύσπνοια, αίσθηση βάρους στο στομάχι και μελανιές, υπάρχουν διάφορες πιθανές αιτίες που θα μπορούσαν να τα προκαλούν. Eίναι σημαντικό να τα αξιολογήσει ένας επαγγελματίας υγείας. Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις κάποιες επιπλέον εξετάσεις για να αποκλειστούν οι πιο σοβαρές αιτίες. Αν ο γιατρός σου αποκλείσει σοβαρές σωματικές αιτίες, η διαχείριση του άγχους σου μέσω τεχνικών χαλάρωσης, άσκησης ή ακόμα και ψυχοθεραπείας μπορεί να βοηθήσει στην ανακούφιση των συμπτωμάτων. Μην ανησυχείς υ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπερα σας, αυτό που βιώνετε φαίνεται ότι σας επηρεάζει στην καθημερινότητα σας. Καλό θα ήταν τις φοβίες σας να τις μοιραστείτε με έναν ψυχολογο. Η ψυχολογική υποστήριξη είναι σημαντική για την καλυτέρευση της ζωής σας.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος

    Βέροια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.