• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/07/2024

Είμαι 20 ετών με άγχος, Χασιμότο, δύσπνοια, ζαλάδες και πόνους στο στήθος.

Γεια σας θέλω την βοήθεια σας είμαι 20 ετών πάσχω από ανχωδης διαταραχή από 3η γυμνασίου πλέον εχω φτάσει στα όρια απέκτησα αυτοάνοσο θυροειδη χασιμοτο εχω τρομερά ψυχωσωματικα πολύ έντονα δυσπνοιες έντονες βαριαστενω μ κόβει την ομιλία όπως επίσης έντονες ζαλάδες νιωθο βαρύ το κεφαλή μ τρέμουλο πλ πόνοι στο στήθος και πλατύ τα πάντα και όλα αυτά 24/7 εχω κουραστεί και σωματικά και ψυχολογικα πήγα έκανα γενικές αιματολογικές ήσαν καλές πέρα από το θυροειδη που εχω πνευμονολόγο επίσης για την δύσπνοια πάλι τπτ 98-99% εχω σχεδόν συνεχώς και για την ζαλάδα και τους πόνους στο στήθος δν εχω κάνει κτ ακόμα αλλά ανχωνομαι νιωθο ότι χάνομαι ότι θα πεθάνω ένα πράγμα !!!😩

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα και ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας. Τα ψυχοσωματικά είναι η απάντηση της ψυχής μας. Όταν δεν μιλάει το στόμα θα μιλήσει το σώμα μας. Δεν γίνεται αναφορά στο αν έχετε ξεκινήσει ψυχοθεραπεία. Αν όχι, καλό θα ήταν να ξεκινήσετε άμεσα γιατί φαίνεται ότι δυσκολεύεστε αρκετά.

    Καλτσούνη Χαρά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Πολύ δύσκολο αυτό που ζείτε μην μείνετε μόνος μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας ειδικευμένος στις αγχώδης διαταραχές θα βοηθήσει μάθετε να διαχειρίζεστε το άγχος σας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Θα πρέπει να διερευνήσετε παθολογικά και τα υπόλοιπα συμπτώματα. Ωστόσο, επειδή φαίνεται ότι αυτά είναι απόρροια της αγχώδους διαταραχής, θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η κατάσταση που περιγράφεις. Τα συμπτώματα που αναφέρεις είναι κοινά σε ανθρώπους με αγχώδη διαταραχή και μπορούν να επηρεάσουν σοβαρά την καθημερινή ζωή. Είναι σημαντικό να λάβεις τη βοήθεια που χρειάζεσαι για να βελτιώσεις την ψυχική και σωματική σου υγεία. Αναζήτησε βοήθεια από έναν ψυχολόγο. Μπορεί να σου προσφέρει θεραπεία και να σε καθοδηγήσει προς πιο κατάλληλες στρατηγικές διαχείρισης του άγχους και των ψυχοσωματικών συμπτωμάτων. Συνεχίστε να παρακολουθείς την υγεία σου με τη βοήθεια των ιατρών σου. Εάν έχεις κάνει εξετάσεις και είναι καλές, αυτό είναι θετικό, αλλά είναι σημαντικό να συνεχίσεις... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Γεια σας,
    Η κατανόηση των συμπτωμάτων άγχους και των καθημερινών δυσκολιών που αντιμετωπίζετε είναι ένα σημαντικό βήμα προς την ανακούφιση και την υποστήριξή σας.
    Είναι επιτακτική η ανάγκη υποστήριξης, τόσο για την αντιμετώπιση των σωματικών συμπτωμάτων, όσο και για την ψυχική σας εξάντληση. Η αναζήτηση επαγγελματικής βοήθειας θα μπορούσαν να σας προσφέρουν μια καλύτερη ποιότητα ζωής.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.