Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 12/08/2024

Καλησπέρα...εδώ και 3 χρόνια υποφέρω από ημικρανίες κ κρίσεις πανικού ..το τελευταίο 1 χρονο με πιάνει έντονο σφίξιμο στον αυχένα και στο κεφάλι (καμιά φορά κ ημικρανία) ..ζαλάδα ..αστάθεια .. ταχυπαλμιες ..ανατριχιλα ( τον τελευταίο μισό μήνα) και μουδιάσματα σε όλο το σωμα..έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις κ είναι όλα καθαρά..έχω διαγνωστεί με αγχωδη διαταραχη κ αιθουσαια ημικρανια..ωστόσο ενώ έχω πάρει αγωγές δν λειτουργεί καμία αντίθετα γίνομαι χειρότερα κ πλέον δν ξέρω τι άλλο να κάνω..έχω απελπιστει..

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζεις τέτοιου είδους συμπτώματα, ειδικά όταν οι τυπικές αγωγές δεν έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Οι ημικρανίες, οι κρίσεις πανικού, και τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως το σφίξιμο στον αυχένα, η ζαλάδα, οι ταχυπαλμίες και τα μουδιάσματα, μπορούν να είναι εξαιρετικά ενοχλητικά και να επηρεάζουν την ποιότητα ζωής. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι υπάρχει ελπίδα και ότι με την κατάλληλη υποστήριξη και θεραπεία μπορείς να βρεις τρόπους να διαχειριστείς τα συμπτώματά σου και να βελτιώσεις την ποιότητα της ζωής σου. Μην διστάσεις να εκφράσεις τα συναισθήματά σου στον γιατρό σου ή σε έναν ειδικό... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μιλήστε με τους ειδικούς που σας παρσκολουθούν να δοκιμαστούν όλες οι δυνατές θεραπευτικές επιλογές.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Λυπάμαι για την ταλαιπωρία σας. Όταν στη ψυχιατρική έχουμε συνδιασμό σωματικών ενοχλημάτων/ συμπτωμάτων που επηρεάζουν/ επηρεάζονται από τη ψυχική σφαίρα έχει φανεί πως η προσθηκη γνωστικής συμπεριφορικής ψυχοθεραπείας μαζί με ψυχοφαρμακοθεραπεία βοηθάει κατά πολύ στην μείωση των συμπτωμάτων. Ενδεχομένως να απαιτηθεί υπομονή να βρεθεί ο κατάλληλος συνδυασμός φαρμάκων αλλά συνήθως ο ασθενής βλέπει μια βελτίωση.

    Με εκτίμηση
    Γιώργος Μυλωνάς

    Μυλωνάς Γεώργιος

    Ψυχίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω το πόσο δυσάρεστο είναι για σας όλο αυτό που περιγράφετε. Αναρωτιέμαι τι έγινε πριν απο τρία χρόνια΄, (και πιο παλιά) όταν ξεκίνησα οι ημικρανίες και οι κρίσεις πανικού; Συνήθως προϋπάρχουν κάποιες αιτίες π.χ. μια δυσάρεστη κατάσταση στην ζωή που δεν μπορεί κανείς εύκολα να απαλλαγεί από αυτήν, μια απόλυση, ένας χωρισμός, μια απώλεια κ.λπ. Εφόσον χετε πάει σε γιατρό και όλα είναι καθαρά, πως δεν σας έχει περάσει από το μυαλό ότι όλα αυτά έχουν ως προέλευση ψυχολογικά αίτια; Εφόσον μάλιστα έχετε λάβει και αγωγή τότε η μόνη λύση που φαίνεται να έχετε στην διάθεση σας είναι να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Γιατί δεν δοκιμάζετε;... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καταλαβαίνω ότι βιώνετε μια πολύ δύσκολη κατάσταση με συνδυασμένα συμπτώματα, και αυτό μπορεί να είναι εξαιρετικά απογοητευτικό και εξουθενωτικό. Όταν οι εξετάσεις είναι καθαρές και οι θεραπείες δεν φαίνεται να λειτουργούν, μπορεί να νιώθετε πως δεν υπάρχει καμία διέξοδος. Οι κρίσεις πανικού, οι ημικρανίες και τα άλλα συμπτώματα που περιγράφετε μπορούν να είναι αλληλοσυνδεόμενα και επηρεάζουν η μία την άλλη. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε ότι η διαχείριση αυτών των καταστάσεων απαιτεί μια πολυδιάστατη προσέγγιση. Είναι χρήσιμο να επανεξετάσετε τις στρατηγικές σας. Μερικές φορές η αναθεώρηση των θεραπευτικών προσεγγίσεων μπορεί να αποκαλύψει ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Είναι σημαντικό να αναζητήσετε νέες προσεγγίσεις και θεραπείες, καθώς οι εξετάσεις σας έχουν αποδείξει ότι δεν υπάρχει κάποια σοβαρή υποκείμενη ασθένεια.
    Εδώ είναι που η ψυχολογική υποστήριξη και η συνεργασία με έναν ψυχολόγο θα σας βοηθήσει, αφενός στη διαχείριση αυτών των συμπτωμάτων και αφετέρου στις αιτίες που κρύβονται πίσω.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.