• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 07/07/2024

γεια σας, θα ηθελα παρακαλώ να ρωτησω το συμπληρωμα κουρκουμινη&πιπερινη ειναι οντως καλο για τον οργανισμο μας?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται να έχει ποικιλία θρεπτικών συστατικών και τροφίμων. Δοκιμάστε το κ εάν σας ταιριάζει το κρατάτε.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Η κουρκουμίνη και η πιπερίνη, είτε μεμονωμένα είτε σε συνδυασμό, φέρουν υποσχόμενες ιδιότητες για την υγεία μας, σύμφωνα με διάφορες επιστημονικές έρευνες.
    Κουρκουμίνη:
    Ισχυρή αντιφλεγμονώδης δράση: Μπορεί να βοηθήσει σε φλεγμονώδεις καταστάσεις όπως η αρθρίτιδα, ο πόνος στις αρθρώσεις και οι πεπτικές διαταραχές.
    Αντιοξειδωτική δράση: Προστατεύει τα κύτταρα από βλάβες που προκαλούν οι ελεύθερες ρίζες, μειώνοντας τον κίνδυνο χρόνιων ασθενειών.
    Νευροπροστατευτική δράση: Μπορεί να βελτιώσει τη γνωστική λειτουργία και την υγεία του εγκεφάλου.
    Αντικαρκινική δράση: Μελέτες δείχνουν ότι η κουρκουμίνη μπορεί να αναστείλει την ανάπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δράμα

  • Είναι ένα πολύ σημαντικό σημπληρωμα διατροφής για τον οργανισμό, τόσο για τις αντιοξειδωτικές όσο και για τις αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες του. Πάντα μετά από σύσταση του γιατρού σας μπορείτε να το λαμβάνετε ή σκόνη κουρκουμά μπορείτε να την ενσωματώνετε μέσα στα φαγητά σας πχ στο κρέας, στο κοτόπουλο, στις φακές ή και σε άλλα μαγειρευτά φαγητά.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    Πράγματι θεωρείται μια ουσία με εξαιρετικές δράσεις στον ανθρώπινο οργανισμό, κυρίως γνωστή για τις αντιφλεγμονώδεις και αντιοξειδωτικές της δράσεις.

    Στη πράξη είναι δύσκολη η απορρόφηση από τον οργανισμό της ποσότητας κουρκουμίνης που περιέχουν τα περισσότερα σκευάσματα. Επίσης, προσοχή στα επιπλέον συστατικά που περιέχονται στο συμπλήρωμα, διότι ίσως είναι σάκχαρα ή χρωστικές που οδηγούν περαιτέρω σε φλεγμονή.

    Σε καμία περίπτωση τα συμπληρώματα δεν υποκαθιστούν μια ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή. Ο κουρκουμάς μπορεί να χρησιμοποιείται σε καθημερινή βάση σε ροφήματα, σούπες, dressing για σαλάτες, για
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαβασιλείου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αχρειαστο χωρις αρκετες ερευνες που να υποδηλωνουν σημαντικα ευεργετικά αποτελεσματα

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, ναι έχω δει κάποιες φορές κάποια αξιοσημείωτα αποτελέσματα από την χρήση των εν λόγω σκευασμάτων ενώ ταυτόχρονα έχουν δημοσιευθεί και έρευνες που να πιστοποιούν την θετική τους επίδραση.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.