Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 03/10/2024

Τι να κάνω όταν η σύζυγός μου με κατάθλιψη με διώχνει από το σπίτι;

εδώ και 2 μήνες η σύζυγος μου περνούσε καταθλιψη με εμμονες ότι κάποιος την κυνηγά ότι δεν την θέλουν φίλοι και γνωστοί και ότι μαθεύτηκε κάτι που έκανε και θα την βάλουν φυλακή!ξεκινήσαμε με ψυχοθεραπευτρια και βλέπαμε αργά κάποιες αλλαγές προς το θετικό όμως δεν διαρκούσαν για πολύ....ώσπου την μέρα που έγραψε αποχαιρετηστηρια γράμματα σε εμένα τον άντρα της και την αδελφή της με παράγραφο στο τέλος ότι θα πεθάνει!!! την παίρνουμε στον ψυχίατρο και στις 11 ημέρες φαρμακευτική αγωγής....βρήκε κάπως την διάθεση της....κοιμόταν καλύτερα αλλά το τρομακτικό ήταν ότι ξαφνικά ξέσπασε πάνω μου με έδιωχνε από το σπίτι κσι με κτύπησε στο πρόσωπο...μπροστά ήταν και το παιδί μας 10 χρόνων το οποίο την παρακαλούσε να σταματήσει...εγώ έπαθα σοκ και προσπαθούσα να απομακρυνω το παιδί και εξελίχτηκε σε μπάχαλο....τρομακτικά άσχημα όμως!! δεν θέλει να ημαστε μαζί ούτε δεχετε να βρεθούμε να μιλήσουμε...είμαι σε απόγνωση....φοβάμαι για το παιδί μου και το χειρότερο....ο ψυχιατρος που την βλέπει απουσιάζει και σε πέντε ημέρες θα γυρίσει....τι κανω; σας παρακαλώ πολύ τι ειναι αυτό....που συμβαινει....πριν τα φάρμακα έκλαιγε και δεν ήθελε να την εγκαταλείψω.....τώρα δεν θέλει να με βλέπει!σας ευχαριστώ εκ των προτέρων από καρδιάς.....

1 ειδικός απάντησε

  • Λυπάμαι πολύ που βιώνετε αυτή την κατάσταση. Είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθετε απόγνωση και ανησυχία όταν αγαπημένα σας πρόσωπα περνούν δύσκολες στιγμές, ειδικά όταν υπάρχουν ενδείξεις σοβαρής ψυχικής ασθένειας όπως η κατάθλιψη και οι ψυχωσικές εκδηλώσεις. Το γεγονός ότι η σύζυγός σας έχει εμφανίσει τέτοια συμπτώματα, όπως εμμονές και επιθετικότητα, δείχνει ότι βρίσκεται σε μια πολύ ευάλωτη κατάσταση. Αρχικά, είναι σημαντικό να καταλάβετε ότι οι επιθέσεις ή οι εκρήξεις θυμού που μπορεί να εκδηλώσει είναι συνήθως αποτέλεσμα της ψυχικής της κατάστασης και όχι κάτι που αφορά εσάς προσωπικά. Αυτές οι συμπεριφορές μπορεί να είναι αποτέλεσμα τη... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.