• Χοληστερίνη
  • Υποβλήθηκε 01/10/2024

Μπορώ να τρώω αμύγδαλα και καρύδια με υψηλή χοληστερίνη (235 ολική, LDL 161);

Καλησπέρα, Έχω υψηλή χοληστερίνη (235 ολική και LDl 161) και θέλω να κάνω διατροφή για να τη μειώσω. Θέλω να ρωτήσω αν επιτρέπεται σε άτομα με υψηλή χοληστερίνη όπως εγώ, να τρώνε ξηρούς καρπούς και συγκεκριμένα αμύγδαλα και καρύδια. Οι απόψεις διίστανται γενικά: Έχω ακούσει, ότι σε υπολιπιδαιμική διατροφή δεν επιτρέπονται, αλλα υπάρχει και η άποψη ότι όντως τη μειώνουν. Τελικά τι ισχυεί; Ευχαριστώ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Οι ξηροί καρποί άψητοι και ανάλατοι είναι κατάλληλοι για την διατροφή ενός ατόμου που θέλει να μειώσει την χοληστερίνη. Επίσης πολύ σημαντική είναι η διατήρηση ενός υγιούς σωματικού βάρους.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Ξηρούς καρπούς μπορείς να τρως αλλά με μετρο

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Οι ξηροί καρποί ώμοι και αναλατοι, μια μικρή χούφτα σαν μερίδα είναι μια πολύ καλή και υγιεινή διατροφική επιλογή για άτομα που έχουν υψηλή χοληστερόλη. Περιέχουν καλά λιπαρά, φυτικές ίνες, καλής ποιότητας πρωτεΐνη και άλλα θρεπτικά συστατικά που βοηθάνε σε μια υπολιπιδαιμικη διατροφή. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    Όντως τη μειώνουν (κυρίως τα καρύδια). Ωστόσο, εάν βρίσκεστε σε διαδικασία απώλειας βάρους, θα πρέπει οι ξ. καρποί να καταναλώνονται με μέτρο.

    Τερζή Ειρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κάτω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας! Μπορείτε να καταναλώνετε αμύγδαλα και κυρίως καρύδια. Αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι η ποσότητα. Να μην είναι μεγάλη η ποσότητα.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • καλησπέρα
    αν είναι η πρωτη φορά που παρατηρείται αυξημένη τη χοληστερίνη αξίζει τον κόπο να προσπαθησετε διατροφικά. Αν εχετε επανειλλημένα προσπαθησει με διατροφή και οι τιμες παραμένουν υψηλές τοτε καλύτερα να συμβουλευτειτε τον παθολόγο σας και να συζητησετε το ενδεχόμενο φαρμακευτικής αγωγής.

    Nutrimed Πετράλωνα - Καρμίρη Βαρβάρα - Κολλιαλή Έλενα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πετράλωνα

  • Να τρώτε βοηθάνε πολύ!

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα! Στην περίπτωση υψηλής χοληστερίνης, τα αμύγδαλα και τα καρύδια μπορούν να είναι ωφέλιμα, παρά τις αντικρουόμενες απόψεις που έχεις ακούσει.

    Τα αμύγδαλα και τα καρύδια περιέχουν καλά λιπαρά, κυρίως μονοακόρεστα και πολυακόρεστα, τα οποία βοηθούν στη μείωση της LDL (κακής) χοληστερόλης και στη βελτίωση των επιπέδων της HDL (καλής) χοληστερόλης. Επιπλέον, περιέχουν φυτικές ίνες και φυτικές στερόλες, οι οποίες συμβάλλουν στη μείωση της απορρόφησης της χοληστερίνης.

    Συγκεκριμένα:

    Αμύγδαλα: Έρευνες δείχνουν ότι η κατανάλωσή τους μπορεί να μειώσει την ολική και την LDL χοληστερίνη.
    Καρύδια: Είναι πλούσια σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.