• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 16/09/2024

Έκανα καλά που διέκοψα το φλερτ με άλλο άτομο ενώ είμαι σε σχέση ή θα έπρεπε να δώσω μια ευκαιρία;

είμαι σε σχέση εδώ και 4,5 χρόνια με ένα παιδί αρκετό διάστημα νιώθω δεδομένη ,εχει χαθεί η σπίθα που υπήρχε, αλλά τον αγαπώ σαν άτομο και θέλω το καλό του. Απο Αύγουστο άρχισα να μιλάω με ένα παιδί κάθε μέρα όλη μέρα και είχαμε μοιραστεί πολλά πράγματα, μου πρότεινε να πάμε ταξίδι μαζί, μου είπε να πάω στον τόπο του και μου ξεκαθάρισε πως δεν θέλει απλά να περάσει την ώρα του , μοιραζοταν πολλά και γενικά τι έκανε, όπως ρωτούσε και για εμένα. Με αποκαλούσε με υποκοριστικά , υπήρχε φλερτ και από τις δυο μεριές οπως και πειράγματα και γενικά μου έβγαζε κάτι πολύ ζεστό. Μέχρι και στον γαμο έφερε την κουβέντα. Το θέμα είναι ότι ένιωθα μεγάλη στενοχώρια και τύψεις σε σημείο που δεν μπορούσα να φάω και το στομάχι μου ήταν χάλια. Κάποια στιγμή μου είπε πως μπορούμε να συναντηθούμε Αθήνα γιατί θα ερχόταν λόγω δουλειάς και μου εξήγησε πως δεν θα μπορούσε να έχει σχέση από απόσταση για καιρό. Αν τυχόν όλα έβαιναν καλώς το μόνο ενδεχόμενο ήταν να φύγω εγώ από τον τόπο μου και να πάω Ρέθυμνο. Εκείνος δύσκολα θα έφευγε ,απόσταση (Λαμία Ρέθυμνο) .Κάποια μερα του είπα πως ξανασκέφτηκα αυτό με την απόσταση , ζήτησα συγγνώμη ευχήθηκα καλή συνέχεια και πως δεν ξερω πως θα λειτουργήσει , ενώ είχα την διάθεση να τον συναντήσω, αφού πρώτα τελείωνα αυτό που είχα. Θελω μια συμβουλή από έναν άνθρωπο να μου πει αν πήρα την σωστή απόφαση, δεν θέλω να κοροϊδεύω καμία από τις δυο πλευρές. Μου άρεσε πολύ το άτομο που μιλούσα και έχω ενδοιασμούς αν άφησα μια ευκαιρία να φύγει ,νιώθω πως θέλω να κάνω μια αλλαγή αλλά το μυαλό μου , μου λέει να κάνω αλλιώς . Από τότε που σταματήσαμε να μιλάμε με ακολουθεί στα σοσιαλ και απλά μου είπε όλα καλά, ευχήθηκε καλή συνέχεια και δεν έκανε κάποια άλλη προσπάθεια. Νιώθω άσχημα που το έκανα ενώ είχα σχέση, αλλά με ζωντάνεψε γιατι είχα ξεχάσει πως είναι το φλερτ και ανυπομονούσα να μιλάμε κάθε πρωί. Έκανα σωστά που το σταμάτησα ή θα έπρεπε να δώσω μια ευκαιρία γιατί μπορεί να ήταν κάτι που είχε προοπτικές? Βοήθεια

2 ειδικοί απάντησαν

  • Από αυτά που περιγράφετε, καταλαβαίνω πως βρίσκεστε σε μια πολύ δύσκολη συναισθηματική κατάσταση, καθώς αντιμετωπίζετε έντονα διλήμματα γύρω από τη σχέση σας και τη σύνδεση που αναπτύξατε με το νέο άτομο. Όλες οι αποφάσεις που παίρνουμε στις σχέσεις μας έχουν αντίκτυπο, και είναι σημαντικό να εξετάσουμε βαθιά τι θέλουμε και τι χρειαζόμαστε στη ζωή μας.
    Αναφέρετε ότι νιώθετε δεδομένη και ότι έχει χαθεί η σπίθα, κάτι που είναι φυσιολογικό σε μακροχρόνιες σχέσεις, αλλά σας έχει φέρει σε μια κατάσταση στασιμότητας. Παρά τα συναισθήματα αγάπης για τον σύντροφό σας, φαίνεται να έχετε αμφιβολίες για το αν αυτή η σχέση σας δίνει ακόμα χαρά και ζω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Όταν καλούμαστε να πάρουμε μια απόφαση, είναι πολύ δύσκολο, έως και απίθανο να αξιολογήσουμε ποια από τις 2 επιλογές θα ήταν καλύτερη. Κι αυτό δεδομένου του ότι μόνο η μια εκ των 2 επιλογών θα πάρει σάρκα και οστά στο εδώ και τώρα. Καλώς ή κακώς, οι συνέπειες της επιλογής σας είναι ένα βάρος που μόνο εσείς μπορείτε να επωμιστείτε. Μέσα σας γνωρίζετε ποια είναι η φύση της βούλησης και της επιθυμίας σας. Ενδεχομένως να χρειάζεται να ρίξετε λίγο φως, για να σας είναι πιο ξεκάθαρη η απάντηση. Μια απάντηση στην οποία μόνο εσείς έχετε πρόσβαση.

    Μίχα Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια, MSc Κλινική Νευροψυχολογία

    Αμπελόκηποι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.