• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 06/09/2024

Καλησπέρα Είμαι άνδρας 60 ετών και δεν έχω κάνει ποτέ σεξ ή σχέση Πώς μπορώ να βοηθηθω

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Επειδή η έκφραση του εαυτού μας κι η σύνδεση με έναν σύντροφο μέσω της σεξουαλικής ενέργειας είναι πολυδιάστατης σημασίας έκφανση του ψυχισμού μας, θα σας συνιστούσα να δοκιμάσετε αρχικά τη βοήθεια που μπορεί να σας προσφέρει η Συμβουλευτική ή/και η Ψυχοθεραπευτική μέθοδος. Πιθανώς να χρειαστεί να ξεδιπλώσετε πρώτα κάποιες πτυχές του βαθύτερου εαυτού που να σχετίζονται με πρώιμα βιώματα του παρελθόντως τα οποία ίσως σας εμποδίζουν να συσχετιστείτε με άλλους μέσω της σεξουαλικής επαφής.

    Με εκτίμηση,

    Βασιλική

    Γεωργιάδου Βασιλική

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Μεταξουργείο

  • Μια βασική και ζωτική σας ανάγκη και επιθυμία δεν εχουν εκπληρωθεί. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο και ψυχοθεραπευτή ώστε να αναζητήσετε τα αίτια.

    Τελιορίδου Βαλασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Προσωποκεντρική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δύσκολο να μιλήσεις για κάτι τέτοιο, και είναι σημαντικό που το εκφράζεις. Είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθεις έτσι, και υπάρχουν πολλοί τρόποι να βελτιώσεις την κατάσταση, να γνωρίσεις ανθρώπους, και να δημιουργήσεις σχέσεις. Αναρωτήσου τι σε εμποδίζει να κάνεις σχέσεις ή να γνωρίσεις άλλους ανθρώπους. Μήπως είναι η ντροπή, ο φόβος της απόρριψης, ή κάτι άλλο; Είναι σημαντικό να αναγνωρίσεις ότι δεν υπάρχει κάτι "λάθος" σε εσένα, και ότι η επιθυμία σου για σύνδεση και οικειότητα είναι απολύτως φυσιολογική.Ένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να ξεπεράσεις τα εμπόδια που... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα!

    Το γεγονός ότι αναζητάτε βοήθεια δείχνει θέληση για αλλαγή, και αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό πρώτο βήμα.

    Η έλλειψη εμπειρίας σε σχέσεις ή σεξουαλικές επαφές μπορεί να σας κάνει να νιώθετε αμήχανα ή να βιώνετε συναισθήματα μοναξιάς, όμως δεν είναι ποτέ αργά να ανακαλύψετε νέες πλευρές του εαυτού σας.

    Ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει να διερευνήσετε τα συναισθήματα που έχετε γύρω από τη σεξουαλικότητα και τις σχέσεις, καθώς και να εντοπίσετε τυχόν φόβους ή πεποιθήσεις που μπορεί να σας κρατούν πίσω. Μαζί, μπορείτε να δουλέψετε πάνω στην αυτοεκτίμηση σας και να αναπτύξετε κοινωνικές δεξιότητες,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Γεια σας. Δεν έχετε βρεθεί ποτέ σας σε σχέση ή σεξουαλική επαφή, και σαν κάτι μέσα σας τώρα να θέλει να βρει μία απάντηση ή μία λύση σε αυτό. Η ηλικία σας φαντάζομαι να πυροδοτεί επιπλέον δυσάρεστα συναισθήματα, ενδεχομένως ενοχής ή ντροπής.

    Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για να καλλιεργήσετε μία θεραπευτική σχέση που θα σας επιτρέψει να βρείτε τη κατάλληλη υποστήριξη. Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει τη δυνατότητα να διερευνήσετε τον τρόπο που σκέφτεστε γύρω από σχετικά ζητήματα, να εντοπίσετε τυχόν εμπόδια, και να έρθετε σε επαφή με εκείνα τα στοιχεία του εαυτού και της προωπικότητάς σας που σας κάνουν ξεχωριστό και θα μπο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας.
    Η αιτιολογία είναι πολυπαραγοντική. Εφόσον είστε βιολογικά υγιής μπορείτε να βοηθηθείτε, εφόσον απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας.
    Αρκεί να μπείτε σε διαδικασία να θελήσετε να βοηθηθείτε.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Θα πρέπει να βρείτε κάποια σύντροφο πρώτα και μέτα κάποιος ψυχίατρος ειδικός στα σεξουαλικά θέματα θα σσς βοηθήσει να προχωρήσετε μαζί της

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Η απουσία σεξουαλικών σχέσεων ή σχέσεων σε έναν άνδρα 60 ετών είναι μια κατάσταση που μπορεί να προκαλέσει ποικιλία συναισθημάτων, όπως μοναξιά ή απογοήτευση.
    Στην ενηλικίωση, οι τραυματικές εμπειρίες από την παιδική ηλικία μπορεί να οδηγήσουν σε αμφιβολίες σχετικά με την ικανότητα δημιουργίας ρομαντικών και κοινωνικών σχέσεων οδηγώντας έτσι σε αισθήματα απομόνωσης και χαμηλής αυτοεκτίμησης, επηρεάζοντας την αυτοπεποίθηση.
    Για να βοηθηθείτε θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια από ψυχολόγο , ώστε να σας παρέχει εργαλεία και στρατηγικές για να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση.
    Πέρα από την επαγγελ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.