• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 04/06/2024

Μείωση όρασης και νεοαγγείωση αμφιβληστροειδούς μετά από κρίση πανικού και γέννα

Μου συνέβη μια κρίση πανικού λίγους μήνες αφού γέννησα και ενώ θηλαζα. Μια εβδομαδα μετά άρχισα να έχω μείωση όρασης και μέσα σε ένα μήνα απέκτησα νεοαγγειωση αμφιβληστροειδούς. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στην κρίση πανικού ή να επηρεάστηκε απο το γεγονός ότι είχα γεννήσει πριν λίγο καιρό;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας σε αυτές τις παθήσεις συνήθως υπάρχει μια γενετική ευαισθησία και το άγχος είτε την κάνει να εμφανιστεί είτε την επιδεινώνει

    Μπάμπουλη Αλεξάνδρα

    Κλινική Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Από την κρίση πανικού αποκλείεται από τη γέννα άνζοριστήκατε είναι πιθανό ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Ναι, είναι πιθανόν ο τοκετός και η γέννηση να έχουν ενεργοποιήσει παλαιότερο απωθημένο υλικό και με τις τρέχουσες συγκυρίες να εκφράστηκε με έντονο άγχος.

    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Η κρίση πανικού και η νεοαγγείωση αμφιβληστροειδούς (η ανάπτυξη νέων αιμοφόρων αγγείων στον αμφιβληστροειδή) είναι δύο ξεχωριστές καταστάσεις που γενικά δεν συνδέονται άμεσα. Ωστόσο, η περίοδος μετά τον τοκετό μπορεί να είναι πολύ στρεσογόνος και να επηρεάσει την υγεία σας με διάφορους τρόπους.
    Η κρίση πανικού είναι μια ξαφνική επίθεση έντονου φόβου ή δυσφορίας που προκαλεί σωματικά συμπτώματα, όπως ταχυκαρδία, ιδρώτα, τρέμουλο και αίσθημα πνιγμού. Αυτές οι κρίσεις συνήθως δεν προκαλούν μακροχρόνιες φυσιολογικές επιπτώσεις όπως η νεοαγγείωση αμφιβληστροειδούς.
    Η περίοδος μετά τον τοκετό είναι γνωστή για τις ορμονικές αλλαγές και το σω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Η κρίση πανικού που βιώσατε λίγους μήνες αφού γεννήσατε και ενώ θηλάζατε είναι ένα φαινόμενο που μπορεί να εκδηλωθεί σε πολλές νέες μητέρες λόγω των μεγάλων φυσιολογικών και συναισθηματικών αλλαγών που συμβαίνουν στη ζωή τους.
    Οι μεταβολές στο σώμα και τις ορμόνες μετά τον τοκετό είναι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν την υγεία σας, οδηγώντας σε διάφορα όργανα του οργανισμού να αντιδράσουν υπερβολικά.
    Είναι σημαντικό να εξετάσετε την πιθανή σύνδεση μεταξύ της σωματικής και ψυχολογικής κατάστασής σας μαζί με εξειδικευμένους επαγγελματίες υγείας, καθώς η κατανόηση αυτών των συνδέσεων μπορεί να συμβάλει στην καλύτερη διαχείριση των σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Οφθαλμίατρος μπορεί να σας βοηθήσει σε αυτό.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.