• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 29/05/2024

Πώς να διαχειριστώ το συνεχές άγχος μετά από κρίση πανικού στα 21 μου;

Καλησπέρα.Πριν απο λίγο καιρό έπαθα μια κρίση πανικού και από τότε κάθε μέρα έχω πολύ άγχος και φοβάμαι μην ξαναπάθω κάτι παρόμοιο.Ο φόβος και το άγχος έρχονται σε διάφορες ώρες της καθημερινότητας μου και πολλές φορές με δυσκολεύουν στο να κοιμηθώ διότι πιστεύω πως κάτι θα συμβεί.Οι εξετάσεις μου είναι καλές και είμαι 21 χρόνων.Απο παντα ημουν αγχωδης αλλά μετά από την κρίση πανικού δυσκολευομαι πολύ να το ελέγξω.Τι θα μπορούσα να κάνω για να σταματήσει αυτό το συνεχές άγχος μέσα στην καθημερινότητα;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία για κρίσεις ισπανικού με ειδικό ψυχικής υγείας που να ξέρει από αυτό να μάθετε να χαλαρώνει τον εαυτό σας και να ηρεμείται καθώς και να αλλάξετε τον τρόπο που σκέφτεστε ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας
    Η ψυχοθεραπευτική διαδικασία θα σας βοηθούσε στη διαχείριση των κρίσεων πανικού και του άγχους ώστε να βελτιωθεί η καθημερινότητά σας.
    Στη διάθεσή σας.
    Τσίτσου Νάντια
    Ψυχολόγος

    Τσίτσου Νάντια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Οι κρίσεις πανικού αποτελούν ένα πάρα πολύ συχνό φαινόμενο που το βιώνει αρκετός πληθυσμός! Πράγματι τα συμπτώματα των κρίσεων πανικού μπορεί να φαίνονται τρομακτικά και σε καμία περίπτωση δεν είναι ευχάριστα όμως με την κατάλληλη ψυχοθεραπεία και με την βοήθεια κάποια φαρμακευτικής αγωγής αν κρίνεται αναγκαίο από τον θεραπευτή τα συμπτώματα μπορούν μειωθούν και έτσι θα μπορέσετε να τα διαχειρίζεστε καλύτερα ώστε να μην σας επηρεάζουν στην καθημερινότητά σας!

    Παπαδάκη Κατερίνα

    Νευροψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα,
    Η αρχική σας, όπως αναφέρετε, εμπειρία κρίσης πανικού ήταν ιδιαιτέρως τραυματική και από τότε αντιμετωπίζετε συνεχιζόμενο άγχος και φόβο στην καθημερινότητά σας. Είναι φυσικό να νιώθετε ανησυχία για το ενδεχόμενο μιας νέας κρίσης πανικού, και αυτό μπορεί να επηρεάζει σημαντικά την ποιότητα του ύπνου και τη συνολική σας υγεία.
    Παρά την καλή φυσική σας κατάσταση και τη νεαρή σας ηλικία, το άγχος έχει γίνει ανεξέλεγκτο μετά την αρχική κρίση πανικού, κάτι που δυσκολεύει την καθημερινότητα σας.
    Η συμβολή ψυχολόγου στην παρούσα κατάσταση θα σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το άγχους βελτιώνοντας την ποιότητα της ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι που περνάς αυτήν τη δύσκολη περίοδο με το άγχος και τον φόβο μετά την κρίση πανικού. Είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι μετά από μια τέτοια εμπειρία.

    Ένα πρώτο βήμα για να διαχειριστείς αυτό το συνεχές άγχος είναι να εξερευνήσεις τεχνικές χαλάρωσης και αναπνοών που μπορούν να σε βοηθήσουν να ηρεμήσεις όταν νιώθεις πως αρχίζεις να αγχώνεσαι. Ο διαλογισμός και η γιόγκα είναι πολύ καλές επιλογές για αυτό.

    Επίσης, είναι σημαντικό να επικοινωνήσεις με έναν ειδικό, ο οποίος μπορεί να σε καθοδηγήσει και να σου παράσχει τις κατάλληλες τεχνικές για να αντιμετωπίσεις το άγχος. Μαζί μπορείτε να εξερευνήσετε τις αιτίες
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αγγελάκη Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας. Αυτό που θα σας βοηθήσει είναι να επεξεργαστείτε το άγχος (που σας δημιούργησε και την κρίση πανικού) σε ένα πλαίσιο ψυχοθεραπείας. Είναι σημαντικό να καταλάβετε για ποιους λόγους αντιμετωπίζετε τα θέματα της καθημερινότητας με άγχος για να μπορέσετε να δώσετε καινούργιες πιο εποικοδομητικές λύσεις.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Χρειάζεται ψυχοθεραπεία για να μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε και να λλάξει κάτι σε αυτό που βιώνετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα,
    Όσο πάμε να ελέγξουμε μια κρίση πανικού ή να την κάνουμε να τελειώσει πιο γρήγορα αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να μας αγχώσει περισσότερο. Το άγχος της καθημερινότητα σας σχετίζεται με τις αρνητικές σκέψεις που κανετε. Θα σας συμβουλευα να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μπάρλα Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε το συνεχές άγχος και τον φόβο μετά από μια κρίση πανικού. Είναι σημαντικό να αναγνωρίζετε τα συμπτώματα και να αναζητάτε τρόπους να τα διαχειριστείτε για να βελτιώσετε την ποιότητα ζωής σας.
    Θυμηθείτε ότι είναι σημαντικό να μιλήσετε με τον γιατρό σας ή με έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να λάβετε την κατάλληλη υποστήριξη και συμβουλές που θα σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε το άγχος σας. Μη διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια όταν τη χρειάζεστε.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος

    Βέροια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.