• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 27/06/2024

Καλησπερα, Εχω ψυχιατρική διαγνωση την διαταραχή πανικου. Εχω πάρει τις εξής αγωγες(εννοείται υπό επίβλεψη ψυχιάτρου) : cipralex Effexor tranxenne και τώρα προστέθηκε το saxib.. Δεν εχω δει την βελτίωση που επιθυμώ σε καμία αγωγή.. Αν τις σταματήσω σταδιακά θα ειμαι σε πολύ κακή κατάσταση χωρίς αγωγή; Γίνεται στην διαταραχή που εχω; Να σημειώσω ότι είναι αρκετά έντονη με τάσεις αγοραφοβικες μαζί με εμετό φοβία. Παλεύω 2 χρόνια κ ειμαι 21

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα,
    Η διάγνωση της διαταραχής πανικού αποτελεί ένα σημαντικό βήμα στην κατανόηση των συμπτωμάτων και την έναρξη της κατάλληλης θεραπείας.
    Η απότομη διακοπή της φαρμακευτικής αγωγής ενδέχεται να επιδεινώσει την κατάσταση σας, κάτι που μπορεί να οδηγήσει σε αρνητικά αποτελέσματα στην ψυχική σας κατάσταση.
    Θα σας συμβούλευα να συνεχίσετε την επικοινωνία με τον ψυχίατρο σας ώστε να βρεθεί η πιο αποτελεσματική θεραπεία για σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Συζητήστε το με τον ψυχίατρο που ξέρει το ιστορικό σας

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα! Είναι κατανοητό ότι η κατάσταση σου μπορεί να είναι πολύ δύσκολη, και είναι θετικό ότι προσπαθείς να βρεις λύσεις για την ανακούφιση των συμπτωμάτων σου. Επειδή η διαταραχή πανικού και οι σχετικές φοβίες είναι περίπλοκες και απαιτούν προσεκτική διαχείριση, είναι σημαντικό να αντιμετωπίσεις το θέμα αυτό με την καθοδήγηση του ψυχιάτρου σου. Επιπλέον, η παρακολούθηση από ψυχολόγο-θεραπευτή είναι απαραίτητη σε τέτοιες περιπτώσεις. Για να αντιμετωπιστούν οι δυσκολίες σου, χρειάζονται συνδυαστικά και τα δύο έτσι ώστε να υπάρχει βελτίωση.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι