• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 29/05/2024

περνώ ατικαταθλιτικα εδώ και δυο 15 μέρες και δεν έχω δει διαφορά είμαι πιο χάλια

8 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε με το γιατρό που σας τα έδωσε τα φάρμακα μόνα τους δεν φτάνουν πρέπει να μπείτε σε θεραπεία ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coach

    Άγιος Νικόλαος

  • Άμεσα αποτελέσματα
    Σχεδιασμένο από επιστήμονες
    Πιστοποιημένη μέθοδος

    Trusted Care with MindTime - 360º φροντίδα για την ψυχική υγεία

    Κάνε δωρεάν το πιστοποιημένο Τεστ Κατάθλιψης (PHQ-9) και δες αν έχεις συμπτώματα, απαντώντας σε 9 απλές ερωτήσεις

    Κάνε το τεστ Μάθε περισσότερα
  • Μιλήστε με το ψυχίατρο που σας γνωρίζει να λάβετε οδηγίες

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, χρειάζεται να έρθετε σε συνεννόηση με τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί για το ενδεχόμενο επανεξέτασης της αγωγής. Θα βοηθούσε επίσης η ψυχοθεραπευτική διαδικασία συνδυαστικά με την αγωγή.

    Τσίτσου Νάντια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Συνήθως χρειάζεται ένας μήνας για να δείτε κάποια βελτίωση με τα φάρμακα. Ωστόσο, ο συνδυασμός με συνεδρίες ψυχοθεραπείας είναι ο ιδανικός.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Χρειάζεται χρόνος για να δράσουν τα αντικαταθλιπτικά. Περιμένετε 4 εβδομάδες και αν πάλι δεν δείτε διάφορα μιλήστε με τον γιατρό σας

    Λιοτήρη Σοφία

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κατερίνη

  • Συνήθως αρκετές φαρμακευτικές αγωγές χρειάζονται ένα διάστημα τουλάχιστον 2 εβδομάδων μέχρι να ξεκινήσουν να δρουν στον οργανισμό μας και σιγά σιγά να δούμε κάποια αλλαγή και βελτίωση! Αν εξακολουθείτε να μην βλέπετε κάποια διαφορά σε διάστημα ενός μήνα, καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον ιατρό που σας παρέπεμψε στην συγκεκριμένη αγωγή ώστε να δείτε τι συμβαίνει ή αν θα χρειαστεί να πάρετε κάτι διαφοτερικό.

    Παπαδάκη Κατερίνα

    Νευροψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μετά τον ένα μήνα θα δείτε διαφορά αλλά χρειάζεται να κάνετε και παράλληλα ψυχοθεραπεία για να μιλήσετε για αυτό που σας αγχώνει

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Αν και παίρνετε τα αντικαταθλιπτικά για δεκαπέντε ημέρες, δεν έχετε δει βελτίωση της κατάστασής σας. Είναι πιθανό ότι αυτή η διάρκεια δεν είναι αρκετή για να δείτε σημαντικές αλλαγές.
    Η έλλειψη βελτίωσης σας προκαλεί απογοήτευση και να εντείνει τα συναισθήματα ανασφάλειας και δυσφορίας.
    Θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε αυτά τα συναισθήματα με τον ψυχίατρό σας, ώστε να προσαρμόσετε τη θεραπεία σας κατάλληλα για την καλύτερη υποστήριξή σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.