• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 19/07/2024

Πώς να αντιμετωπίσω τον σύζυγό μου που με αποθαρρύνει ψυχολογικά και δεν αλλάζει τίποτα στη ζωή του;

Όταν του μιλώ για ειδικούς μου λέει στους τρελογιατρους θα πάμε; Επειδή θέλω η γυναίκα μου να είναι αδύνατη; Δεν είδα όμως και τότε που ήμουν αδύνατη να ήταν πίσω μου και να έτρεχε. Πάλι κάτι έβρισκε για να ριχτεί ψυχολογικά.Αντιθετα μου στέρησε ένα τρίτο παιδί που πάντα ήθελα έχει μισοτελειωμένο τα στόχους που πάντα τον παροτρύνσεις να τελειώσει και δεν είναι ευχαριστημένος με την δουλειά του και αφού δεν του αρέσει τίποτε γιατί δεν τα αλλάζει; Όλο λέει περίμενε και περίμενε να μεγαλώσουν τα παιδιά και θα δεις κι αυτό εγώ θα το πάρω απόφαση; Για να μην το έχει βάρος; Πραγματικά εκεί με ωθεί με την συμπεριφορά του

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η αντίδραση του συζύγου στην πρόταση να επισκεφθείτε ειδικούς αποκαλύπτει μια βαθιά ψυχολογική αντίσταση. Αυτή η συμπεριφορά, μαζί με την συνεχή του κριτική, αντανακλούν ψυχολογικές προκλήσεις που επηρεάζουν τη σχέση σας και την αυτοεκτίμησή σας δημιουργώντας σας ανασφάλεια και στασιμότητα στην οικογενειακή σας ζωή.
    Η αναζήτηση βοήθειας από ψυχολόγο στη παρούσα στιγμή από εσάς θα σας βοηθήσει να πάρετε αποφάσεις που θα βελτιώσουν την προσωπική σας ευημερία.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Αντιλαμβάνομαι ότι βρίσκεστε σε μια δύσκολη κατάσταση και αισθάνεστε έντονη ανησυχία για τον σύζυγό σας. Από την περιγραφή σας, φαίνεται ότι ο σύζυγός σας αντιμετωπίζει σημαντικές δυσκολίες, όπως η έλλειψη ενδιαφέροντος για κοινωνικές επαφές, η δυσαρέσκεια με τη δουλειά του και η απομόνωση στον ελεύθερο χρόνο του. Η αντιμετώπιση τέτοιων θεμάτων απαιτεί ευαισθησία και κατανόηση. Είναι φυσικό να ανησυχείτε και να θέλετε να τον βοηθήσετε να βελτιώσει την ποιότητα της ζωής του. Ενδεχομένως, η κατάσταση αυτή να επηρεάζει και την οικογενειακή σας ζωή, γεγονός που κάνει την αναζήτηση βοήθειας ακόμη πιο σημαντική. Θα σας πρότεινα να το... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.