• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 11/08/2024

Δουλεύοντας αρκετά χρόνια με τον εαυτό μου, (με σεμινάρια, ψυχοθεραπεία, ομιλίες, βιβλία)μετά από πολύ κουραστικά, πιεστικά αλλά παραγωγικά χρόνια έφτασα στο σημείο να μην έχω κουράγιο να κάνω ούτε τα βασικά. Με πολλές οικογενειακές υποχρεώσεις παράλληλα με μια δουλειά με καλή θέση μεν που δε μου δημιουργεί αίσθημα πληρότητας όμως δε. Άγχος και πίεση παρατεταμένα για χρόνια. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια θα ηταν η πιο κατάλληλη μέθοδος ψυχοθεραπείας για μένα? Με θέματα κατάθλιψης (ήπιας ή μετριας δεν το γνωρίζω ακόμη) και κατά καιρούς κρίσεων πανικού ταυτόχρονα με πολύ πιεσμένη καθημερινότητα. Θα βοηθούσε φαρμακευτική αγωγή παράλληλα με ψυχοθεραπεία? Ηλικία 44 χρονων. Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Ψυχοδυναμικη- ψυχαναλυτικη προσέγγιση αν θέλετε να φτάσετε στις αιτίες της κατάθλιψης σας. Ο συνδυασμός ψυχοθεραπειας και αγωγής θεωρείται ο πιο αποτελεσματικός, ωστόσο πολλές περιπτώσεις εμφανίζουν βελτίωση κει χωρίς αγωγή μόνο με την συμβολή ψυχοθεραπειας

    Αδαμάκη Xριστίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Το να αναγνωρίσεις ότι χρειάζεσαι υποστήριξη και να αναζητήσεις βοήθεια είναι ένα σημαντικό πρώτο βήμα. Η κατάσταση που περιγράφεις, με το άγχος, τις κρίσεις πανικού και την έλλειψη αίσθησης πληρότητας, είναι κάτι που μπορεί να αντιμετωπιστεί με διάφορες προσεγγίσεις. Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να είναι χρήσιμη, ειδικά αν η κατάθλιψη ή οι κρίσεις πανικού είναι αρκετά σοβαρές. Αν και η ψυχοθεραπεία είναι συνήθως η κύρια θεραπεία για το άγχος και την κατάθλιψη, τα αντικαταθλιπτικά ή αγχολυτικά φάρμακα μπορούν να βοηθήσουν στην ανακούφιση των συμπτωμάτων και να σου επιτρέψουν να ωφεληθείς περισσότερο από την ψυχοθεραπεία. Είναι σημαντικό να βρε... Διάβασε περισσότερα

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Τα θέματα που έχετε αναφέρει φαίνονται να σχετίζονται με το νόημα της ζωής σας.... έχετε κάνει ψυχοθεραπεία όπως λέτε αλλά δεν είστε ικανοποιημένος παρόλο που έχετε καταφέρει - πετύχει πολλά πράγματα στη ζωή σας. Ωστόσο οι κρίσεις πανικού δεν είναι απλά μια συνήθης ψυχολογική δυσφορία, πρόκειται για διαταραχή άγχους. Η φαρμακευτική αγωγή θα μείωνε τα συμπτώματα δεν θα αναιρούσε όμως τα αίτια. Κάθε μορφή συστηματικής ψυχοθεραπείας θα μπορούσε να είναι αποτελεσματική, επειδή όμως είστε έμπειρος θεραπευόμενος, θεωρώ ότι τα ζητήματα αυτά αντιμετωπίζονται καλύτερα μέσα από μία σχεσιακού τύπου ψυχοθεραπευτική προσέγγιση και σας προτε... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Κατανοώ πόσο δύσκολη μπορεί να είναι η κατάσταση που περιγράφετε, ειδικά όταν έχετε επενδύσει χρόνο και ενέργεια στην προσωπική σας ανάπτυξη και τώρα αισθάνεστε εξαντλημένος/η και πιεσμένος/η από τις υποχρεώσεις σας. Είναι συνηθισμένο, μετά από χρόνια έντονης προσπάθειας και στρες, να φτάνει κανείς σε ένα σημείο εξάντλησης, όπου ακόμα και τα βασικά καθημερινά καθήκοντα φαίνονται υπερβολικά. Η καταλληλότερη μέθοδος ψυχοθεραπείας για εσάς, δεδομένων των συμπτωμάτων που περιγράφετε (άγχος, πιθανή ήπια έως μέτρια κατάθλιψη και κρίσεις πανικού), είναι συνήθως η Γνωστική Συμπεριφορική Θεραπεία (CBT). Η CBT έχει αποδειχθεί αποτελεσματική για την αντ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας,

    Αρχικά λυπάμαι για τις δυσκολίες που βιώνετε. Πλέον υπάρχουν πολλές μεταναλυσεις και έρευνες που αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα της γνωστικής συμπεριφορικής ψυχοθεραπείας για συμπτώματα άγχους και κατάθλιψης. Όταν αυτή συνδυάζεται με φαρμακευτική αγωγή δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα. Μη σας παίρνει από κάτω. Υπάρχουν πλέον πολλά όπλα στη φαρέτρα της ψυχιατρικής που μπορούν να σας βοηθησουν να νιώσετε καλύτερα. Με εκτίμηση

    Μυλωνάς Γεώργιος

    Ψυχίατρος

    Τρίκαλα

  • Ο ιδανικός συνδυασμός είναι η φαρμακευτική αγωγή παράλληλα με την ψυχοθεραπεία εφόσον η ψυχική δυσκολία είναι έντονη. Η Συστηματική προσέγγιση θα σας βοηθήσει σημαντικά.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Ο συνδυασμός που αναφέρατε βοηθάει, μιλήστε με ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,
    Η κατάσταση που περιγράφετε καταλαβαίνω ότι σας είναι αρκετά δυσφορική και λυπάμαι για αυτό...Σας αξίζουν ωστόσο πολλά μπράβο για την εμπλοκή σας και την ενεργό προσπάθειά σας να νιώσετε καλύτερα. Αυτό δείχνει ισχυρό κίνητρο και θέληση από τη μεριά σας.
    Η γνωστική-συμπεριφορική θεραπεία είναι εξαιρετικά αποτελεσματική στην αντιμετώπιση κατάθλιψης, αλλά και των κρίσεων πανικού, καθώς υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός ερευνών που το αποδεικνύει. Σκεφτείτε την πιθανότητα να αναζητήσετε αυτή τη θεραπεία.
    Όσον αφορά στην φαρμακευτική αγωγή, είναι θέμα που θα ήταν καλύτερο να συζητηθεί με τον ψυχολόγο σας, σε συνεργασία με
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αρχοντή Άννα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.