• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 31/05/2024

Είναι το άγχος η αιτία που νιώθω ότι κόβεται η αναπνοή μου στα 23 μου;

Καλησπέρα σας! Είμαι 23 ετών και γύρω στους 2-3 μήνες εκεί που κάθομαι νιώθω ότι μ κόβεται τελείως η αναπνοή και το παθαίνω 1-2 φορές την μέρα κ όχι κάθε μέρα. Έχω κάνει όλες τις καρδιολογικές εξετάσεις κ είναι καθαρές και ακτινογραφία θώρακα επίσης καθαρή. Υπάρχει περίπτωση να είναι από το άγχος, γιατί γενικά είμαι αγχώδης ατομο

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ακούγεται σαν κρίση πανικού.
    Α
    Όντως προκαλείται από το άγχος. Η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να βοηθήσει να μειωθεί αυτή η άσχημη αίσθηση που έχετε όταν σας πιάνει αυτό.

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Θα σε συμβούλευα να βρεις έναν ειδικό να δουλέψεις τις κρίσεις άγχους με αναπνοές .

    Ιασωνίδου Μαρίζα

    Κλινική Ψυχολόγος - Παιδοψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να μιλήσετε ειδικότερα για τα θέματα που σας απασχολούν

    Λιοτήρη Σοφία

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κατερίνη

  • Αφού καλώς έχετε αποκλείσει τον ιατρικό παράγοντα μέσα από τις εξετάσεις, είναι όντως πιθανό να προέρχεται από ψυχολογικούς παράγοντες.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας. Τα συμπτώματά σας είναι ανάμεσα σε εκείνα της κρίσης πανικού. Συμβουλευτείτε ψυχολόγο. Καλή τύχη!

    Μεταξά Αθηνά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα,
    Η αίσθηση που νιώθετε ότι κόβεται τελείως η αναπνοή σας αποτελεί ένα σύμπτωμα που χρειάζεται να εξεταστεί παραπάνω.
    Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι οι καρδιολογικές εξετάσεις και η ακτινογραφία θώρακα δεν έδειξαν κάποια παθολογία, γεγονός που αποκλείει οργανικές αιτίες.
    Η πιθανότητα το άγχος να είναι η αιτία αυτών των συμπτωμάτων είναι το πιο πιθανό, ιδιαίτερα δεδομένου ότι αναφέρετε πως είστε γενικά αγχώδης άτομο.
    Θα σας συμβούλευα, μέσο ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή, να εξετάσετε την ψυχολογική σας κατάσταση και να αναπτύξουμε στρατηγικές διαχείρισης του άγχους για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας. Το σύμπτωμα που περιγράφετε, εφόσον έχετε αποκλείσει την πιθανότητα προβλήματος σωματικής υγείας, είναι πιθανό να είναι ψυχοσωματικής φύσεως. Έχετε παρατηρήσει κάποιο μοτίβο σχετικά με το πότε εμφανίζεται η διακοπή της αναπνοής σας; Ίσως κάτι που συμβαίνει στο εξωτερικό άμεσο περιβάλλον σας ή ακόμα και κάποιο επαναλαμβανόμενο συναίσθημα που ακολουθεί. Πολλές φορές το σώμα μας προσπαθεί να μας επικοινωνήσει όσα το μυαλό μας αδυνατεί να μας πει μέσω των σκέψεων και των συναισθημάτων. Πολλές φορές επίσης, καταπιεσμένα συναισθήματα βρίσκουν τρόπο να εκφραστούν μέσα από συμπτώματα του σώματος μας. Θα χαρώ να κάνουμε μια αρχική συζήτηση κ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργιάδης Αντώνης

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατός, πιο ανθεκτικός και πιο γρήγορος.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα. Χρειάζεται αρχικά να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να πρόκειται για κάτι παθολογικό. Αν έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και δεν έχει βρεθεί κάτι, είναι πιθανό να πρόκειται για διαταραχή πανικού, η οποία αντιμετωπίζεται με ψυχοθεραπεία ή και φαρμακευτική αγωγή.

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.