• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 01/07/2024

Πώς να απαλλαγώ από τη στρατιωτική θητεία λόγω ιστορικού Hodgkin και άσθματος;

Καλησπέρα, είμαι 25 και φέτος συμπλήρωσα 10 χρόνια από τότε που διαγνώστηκα με λέμφωμα Hodgkin, όπου είχα υποβληθεί σε χημειοθεραπείες. Το πρόβλημά μου είναι ότι, δεν θέλω να υπηρετήσω στον στρατό, λόγω του παραπάνω ιστορικού, σε συνδυασμό με βρογχικό άσθμα που είχα παλαιότερα. Επίσης, τα ψυχολογικά μου για να κάνω τη θητεία, δεν είναι τα καλύτερα, λόγω των συνθηκών που σου στερούν χρόνο και χρήμα και πολύ φοβάμαι πως η σωματική και ψυχική υγεία μου, θα επηρεαστούν πολύ άσχημα. Ταυτόχρονα νιώθω πως βρίσκομαι στο περιθώριο, λόγω της απαλλαγής που επιθυμώ, ότι δηλαδή θα με μισήσουν ακόμη και οι κοντινοί μου άνθρωποι, πράγμα το οποίο ξαναβίωνω την εναντίωση από όλους, που μου επανέρχεται στο προσκήνιο, το ψυχολογικό παιδικό τραύμα. Ναι μεν έχω αναβολή, αλλά δυστυχώς, καταπατείται η ελευθερία μου. Δεν έχει να κάνει με το γεγονός ότι, είμαι ενάντια του στρατού, αλλά των θεσμών που επικρατούνται σήμερα.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται να υπάρχουν συμπτώματα γενικευμενου άγχους αυτό που θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα,
    Με την βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας είναι σημαντικό να αναγνωριστούν και να αντιμετωπιστούν οι ανάγκες και οι ανησυχίες σας για να διασφαλιστεί η συνολική σας ευημερία κατά την περίοδο αυτή.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση που περιγράφετε είναι πολύπλοκη και φορτισμένη συναισθηματικά. Η ανησυχία σας για την υπηρεσία στον στρατό, δεδομένου του ιατρικού ιστορικού σας και της ψυχολογικής κατάστασής σας, είναι απολύτως κατανοητή. Είναι σημαντικό να δώσετε προτεραιότητα στην υγεία σας, τόσο τη σωματική όσο και την ψυχική.
    Είναι καλό να μιλήσετε με τον γιατρό σας για το ιστορικό του λεμφώματος Hodgkin και το βρογχικό άσθμα, καθώς και για τις επιπτώσεις που μπορεί να έχουν στη στρατιωτική υπηρεσία. Ο γιατρός σας μπορεί να σας δώσει την κατάλληλη ιατρική γνωμάτευση που θα χρειαστείτε για να παρουσιάσετε στους αρμόδιους φορείς.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Κατανοώ πλήρως τις ανησυχίες σας και τα συναισθήματα που βιώνετε λόγω του ιστορικού σας με το λέμφωμα Hodgkin και το βρογχικό άσθμα, καθώς και των ψυχολογικών σας επιπτώσεων από την ενδεχόμενη στρατιωτική θητεία. Είναι απολύτως φυσιολογικό να έχετε αμφιβολίες και φόβους σχετικά με την υγεία σας και τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει η θητεία σε αυτήν. Πρώτα απ’ όλα, είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε με τον ιατρό σας ή τους ειδικούς που σας παρακολουθούν. Αυτοί μπορούν να σας δώσουν μια αντικειμενική εκτίμηση της κατάστασης της υγείας σας και να σας καθοδηγήσουν σχετικά με το εάν είναι ασφαλές να υπηρετήσετε στον στρατό. Επίσης, ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.