• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 21/08/2024

Καλημέρα είμαι 38 Πάσχο από από αγχώδης και φοβίες εδώ και 15 μέρες περνώ mini tran 2-10 είμαι λίγο καλητερα τελεφτεα διάβασα της οδηγίες και γραφή για επιληπτική κρίση και είμαι πολυ αχγομενος τώρα

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Το γεγονός ότι διαβάσατε τις οδηγίες του φαρμάκου και ανησυχείτε για ενδεχόμενες παρενέργειες είναι κατανοητό. Όταν πρόκειται για φάρμακα όπως τα mini tran (ή οποιοδήποτε φάρμακο κατά του άγχους), είναι σημαντικό να ενημερώνεστε για τις πιθανές παρενέργειες, αλλά και να κατανοείτε ότι η εμφάνιση σοβαρών παρενεργειών είναι σπάνια. Η επιληπτική κρίση είναι μία από τις σπάνιες, αλλά σοβαρές παρενέργειες που μπορεί να αναφέρονται, ειδικά αν το φάρμακο χρησιμοποιείται σε μεγάλες δόσεις ή σε συνδυασμό με άλλα φάρμακα που επηρεάζουν τον εγκέφαλο. Ωστόσο, τα περισσότερα άτομα που παίρνουν αυτό το είδος φαρμάκου δεν παρουσιάζουν τέτοιες... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Σίγουρα έχετε αρκετό άγχος που προέρχεται από διαφορετικά ερεθίσματα. Πέρα από την φαρμακευτική αγωγή θα σας συμβούλευα να ξεκινήσετε και κάποια ψυχοθεραπεία για να μπορέσετε να εντοπίσετε από που πηγάζει αυτό το άγχος και τι μπορώ να κάνω για να αποβάλλω κάποιο μέρος του και να ανακουφίστω. Τώρα με την φαρμακευτική αγωγή θα είχε πολύ καλά αποτελέσματα ώστε να ηρεμήσει λίγο και η σκέψη σας

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθετε άγχος και ανησυχία, ειδικά αν περνάτε από μια δύσκολη περίοδο, όπως αυτή που περιγράφετε.
    Η τώρα κατάσταση της υγείας σας και ο φόβος για τυχόν παρενέργειες από τα φάρμακα ενδέχεται να δημιουργούν επιπλέον άγχος και στρες.
    Η ψυχολογική υποστήριξη θα παίξει πολύτιμο ρόλο σε αυτή τη διαδικασία, προσφέροντάς σας το κατάλληλο περιβάλλον για να μοιραστείτε τις ανησυχίες σας και να μπορέσετε να διαχειριστείτε την κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα! Κατανοώ την ανησυχία σου για την χρήση του mini tran και την αναφορά στην επιληπτική κρίση στις οδηγίες. Εάν νιώθεις ανησυχία για τις παρενέργειες του φαρμάκου ή για πιθανές επιπτώσεις, είναι σημαντικό να επικοινωνήσεις με τον γιατρό σου. Εκείνος μπορεί να σου εξηγήσει αν οι παρενέργειες είναι συνήθεις και αν η δόση που παίρνεις είναι ασφαλής για σένα. Κάνε μια σημείωση για τυχόν συμπτώματα ή αλλαγές που παρατηρείς και συζήτησέ τα με τον γιατρό σου. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει οποιαδήποτε νέα ή ανησυχητικά συμπτώματα, όπως αλλαγές στη διάθεση, δυσκολία συγκέντρωσης ή σωματικά συμπτώματα.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.