• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 11/08/2024

Περνώ lexotanil μαζί με minitran αγωγή που μου έδωσε ο ψυχολόγος λόγο αγχώδης διαταραχή είναι καλός συνδυασμός θα με βοηθήσει; Μπορεί αυτός ο συνδυασμός να φέρει κόπωση και υπνηλία;;;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Ο συνδυασμός Lexotanil (που περιέχει μπενζοδιαζεπίνες όπως η λοραζεπάμη) και Minitran (που περιέχει τρυπταμίνη, ένα αντικαταθλιπτικό) μπορεί να χρησιμοποιείται για την αντιμετώπιση της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής. Ωστόσο, η χρήση αυτών των φαρμάκων μπορεί να έχει ορισμένες παρενέργειες και να χρειάζεται προσοχή. Η συνεργασία με τον ψυχολόγο σου είναι κρίσιμη για την αποτελεσματική διαχείριση της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής και την επίλυση τυχόν προβλημάτων που μπορεί να προκύψουν από τη φαρμακευτική αγωγή. Μην διστάσεις να αναφέρεις τους προβληματισμούς σου.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα. Γράφετε ότι τα φάρμακα σας τα έδωσε ο ψυχολόγος. Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι μόνο οι ψυχίατροι μπορούν να συνταγογραφήσουν ψυχοφαρμακευτική αγωγή. Οπότε είτε εσείς έχετε κάνει λάθος (λέτε ψυχολόγος αντί ψυχίατρος) είτε το άτομο που σας σύστησε να πάρετε αυτά τα φάρμακα δεν έχει τις κατάλληλες γνώσεις ώστε να σας έχει δώσει την κατάλληλη για την περίπτωση σας αγωγή. Αν όντως σας τα έχει δώσει ψυχίατρος μιλήστε μαζί του ώστε να σας λύσει τις απορίες.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η αγχώδης διαταραχή επιφέρει σημαντική επιβάρυνση στην καθημερινή ζωή, και οι ψυχίατροι προτείνουν φαρμακευτικές θεραπείες για τη διαχείρισή της.
    Ο συνδυασμός αυτών των φαρμάκων θα σας προσφέρει ανακούφιση από τα συμπτώματα του άγχους, ενώ ταυτόχρονα θα βελτιώσει τη ψυχική σας υγεία.
    Ωστόσο, ταυτόχρονα μπορεί να εμφανιστούν παρενέργειες όπως κόπωση και υπνηλία, οι οποίες μπορεί να επηρεάσουν την καθημερινότητά σας.
    Για αυτό το λόγο, είναι καλό να συζητάμε με τον ψυχίατρο μας την πορεία της θεραπείας καθώς και ότι παρενέργειες προκύψουν.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Τα φάρμακα εόναι αποτελεσματικά, θα πρέπει κάποιος να γνωρίζει το ιστορικό σας για να σας δώσει τεκμηριωμένη απάντηση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.