Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Ηπατίτιδα και κίρρωση ήπατος
  • Υποβλήθηκε 27/09/2024

Πώς μπορώ να μειώσω το λίπος στο συκώτι εκτός από το περπάτημα;

Καλησπέρα . Έχω λίπος στο συκώτι . Γιατρός μου είπε για πολύ περπάτημα . Τι άλλο μπορώ να κάνω για να το αποβάλλω ;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Απώλεια κιλών αν έχετε παραπάνω κιλά. Επίσης εξαιρετικά αποτελέσματα το βάμμα από σπόρους γαιδουράγκαθο. Το συγκεκριμένο συμπλήρωμα το βρίσκετε στα φαρμακεία.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Ο στόχος είναι απώλεια σωματικού λίπους και γενικά βελτίωση της σύστασης του σώματος μέσω φυσικής δραστηριότητας, ισορροπημένης εξατομικευμένης διατροφής, καλής ενυδάτωσης και βέλτιστη ποιότητα ύπνου.

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Καλησπέρα
    για να μειωθεί το λίπος στο συκώτι θα πρέπει κανεις να ακολουθήσει υποθερμιδική διατροφή φτωχή σε λιπαρά. ειμαι στη διαθεσή σας αν θελετε να καταρτίσουμε ενα τετοιο διαιτολόγιο.

    Nutrimed Πετράλωνα - Καρμίρη Βαρβάρα - Κολλιαλή Έλενα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πετράλωνα

  • Καλησπέρα! Ασκηση και διατροφή.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα! Εκτός από το περπάτημα, που είναι μια εξαιρετική αρχή για την αντιμετώπιση του λίπους στο συκώτι (λιπώδης διήθηση ή λιπώδες ήπαρ), υπάρχουν και άλλες στρατηγικές που μπορείς να ακολουθήσεις για να βελτιώσεις την κατάσταση:

    Απώλεια βάρους: Η σταδιακή απώλεια βάρους (5-10% του σωματικού βάρους) μπορεί να μειώσει σημαντικά το λίπος στο συκώτι και να βελτιώσει τη λειτουργία του. Απόφυγε τις ακραίες δίαιτες, καθώς μπορούν να προκαλέσουν επιδείνωση.

    Διατροφή:
    Εστίασε σε μια μεσογειακή διατροφή, πλούσια σε φρούτα, λαχανικά, δημητριακά ολικής άλεσης, ελαιόλαδο, ψάρια και ξηρούς καρπούς.
    Μείωσε την κατανάλωση κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιναρδάκη Εύα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλημέρα σας υπάρχει ειδική αγωγή διατροφής που καθαρίζει το λίπος στο συκώτι που μπορείτε να κάνετε με έναν ειδικό διαιτολόγο

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Γεια σας! Εκτός από το περπάτημα θα μπορούσατε να κάνετε ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής καθώς και το διατροφικό τεστ με το DNA. Καλή ευκολία

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Πρεπει να ξεκινησετε καταλληλη διατροφική παρέμβαση

    Δρ. Κολομβότσου Αναστασία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Πέρα από το περπάτημα, είναι σημαντικό να διορθώσετε τη διατροφή σας με χαμηλά λιπαρά, μικρή κατανάλωση σε αλκοόλ και να ακολουθήσετε μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.