• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 30/06/2024

Πώς να διαχειριστώ το διαζύγιο και τον 3χρονο γιο μου που δείχνει κακομαθημένος;

Καλησπέρα, είμαι στη διαδικασία χωρισμού και δεν ξέρω πως να διαχειριστω την κατάσταση πόσο μάλλον και να αντιμετωπίσω και το 3χρονο γιο μου ο οποίος μέσα σ όλες τις εντάσεις πλέον μας βγάζει έναν δυνατό χαρακτήρα κακομαθημένο θα έλεγα

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ένα παιδί 3 χρονών αντιλαμβάνεται πλήρως την κατάσταση - συναισθηματικά, όχι φυσικά τις αιτίες και τις λεπτομέρειες - και αντιδρά. Πρόκειται για μία δύσκολη ηλικία ούτως ή άλλως, με πολλές αλλαγές, και ο επικείμενος χωρισμός σας του προσθέτει άλλη μία. Εάν εσείς και ο/η σύντροφος είστε σίγουρος/η για την απόφασή σας τότε το καλύτερο είναι να προχωρήσετε - καθε παιδί θέλει να βλέπει τους γονείς του ευτυχισμένους. Το χειρότερο για τα παιδιά είναι να βιώνουν ασαφείς καταστάσεις και να λαμβάνουν αντιφατικά μηνύματα. Μην ξεχνάτε ότι ο μόνος τρόπος να αντιδράσει ο γιος σας είναι μέσα από έντονες και ενδεχομένως άσχημες συμπεριφορές, καθώς δεν είναι... Διάβασε περισσότερα

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα, κατανοώ πως περνάτε μια δύσκολη περίοδο με τον χωρισμό σας και τη φροντίδα του τριετούς γιου σας. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε έτσι σε αυτήν την κατάσταση. Πρώτα απ' όλα, είναι σημαντικό να φροντίσετε τον εαυτό σας και να βρείτε τρόπους για να διαχειριστείτε το άγχος και τις ανησυχίες σας. Μιλήστε με φίλους ή οικογένεια που μπορούν να σας υποστηρίξουν και να σας βοηθήσουν να αισθανθείτε λιγότερο μοναχική σε αυτήν τη δύσκολη στιγμή. Μπορείτε να εξετάσετε το ενδεχόμενο να μιλήσετε με έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο, που μπορεί να προσφέρει χρήσιμες συμβουλές για το πώς να αντιμετωπίσετε την κατάσταση. Όσον αφορά τον γιο σας, ε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.