• Couple counseling
  • Submitted on 30/06/2024

Πώς να διαχειριστώ το διαζύγιο και τον 3χρονο γιο μου που δείχνει κακομαθημένος;

Καλησπέρα, είμαι στη διαδικασία χωρισμού και δεν ξέρω πως να διαχειριστω την κατάσταση πόσο μάλλον και να αντιμετωπίσω και το 3χρονο γιο μου ο οποίος μέσα σ όλες τις εντάσεις πλέον μας βγάζει έναν δυνατό χαρακτήρα κακομαθημένο θα έλεγα

3 specialists answered

  • Ένα παιδί 3 χρονών αντιλαμβάνεται πλήρως την κατάσταση - συναισθηματικά, όχι φυσικά τις αιτίες και τις λεπτομέρειες - και αντιδρά. Πρόκειται για μία δύσκολη ηλικία ούτως ή άλλως, με πολλές αλλαγές, και ο επικείμενος χωρισμός σας του προσθέτει άλλη μία. Εάν εσείς και ο/η σύντροφος είστε σίγουρος/η για την απόφασή σας τότε το καλύτερο είναι να προχωρήσετε - καθε παιδί θέλει να βλέπει τους γονείς του ευτυχισμένους. Το χειρότερο για τα παιδιά είναι να βιώνουν ασαφείς καταστάσεις και να λαμβάνουν αντιφατικά μηνύματα. Μην ξεχνάτε ότι ο μόνος τρόπος να αντιδράσει ο γιος σας είναι μέσα από έντονες και ενδεχομένως άσχημες συμπεριφορές, καθώς δεν είναι... Read more

    Ζήκα Αιμιλία

    Psychiatrist

    Glyfada

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Καλησπέρα, κατανοώ πως περνάτε μια δύσκολη περίοδο με τον χωρισμό σας και τη φροντίδα του τριετούς γιου σας. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε έτσι σε αυτήν την κατάσταση. Πρώτα απ' όλα, είναι σημαντικό να φροντίσετε τον εαυτό σας και να βρείτε τρόπους για να διαχειριστείτε το άγχος και τις ανησυχίες σας. Μιλήστε με φίλους ή οικογένεια που μπορούν να σας υποστηρίξουν και να σας βοηθήσουν να αισθανθείτε λιγότερο μοναχική σε αυτήν τη δύσκολη στιγμή. Μπορείτε να εξετάσετε το ενδεχόμενο να μιλήσετε με έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο, που μπορεί να προσφέρει χρήσιμες συμβουλές για το πώς να αντιμετωπίσετε την κατάσταση. Όσον αφορά τον γιο σας, ε... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.