• Σφράγισμα δοντιού
  • Υποβλήθηκε 27/06/2024

Απονεύρωση δοντιού: Τι να κάνω αν βγήκε το προσωρινό σφράγισμα και πονάω;

Γεια σας.χθες ξεκίνησα την απονεύρωση δοντιού και όταν επέστρεψα βγήκε το προσωρινό σφράγισμα αλλά και ένα μικρότερο κομματάκι από το δόντι.αυτο δημιούργησε μια μικρή τρύπα η οποία.γρατζουναει πολύ και η γλώσσα μου πονάει αφάνταστα Επίσης έχω και ελαφρύ πρήξιμο και γενικά μεγάλη δυσφορία. Τι να κάνω; Από το ιατρείο μου είπαν να το αφήσω μεχρι να ξαναπάω για οριστικό σφράγισμα για να δουλέψει το φάρμακο μέσα Μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Να πάτε πάλι στον οδοντίατρο να το λειάνει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Θα μπορούσατε να πάτε για 5 λεπτάκια να σας εξομαλύνουν την γωνία που κόβει τη γλώσσα και δημιουργεί τραυματισμό και πρήξιμο Μήπως θα έπρεπε να επιμείνετε Ώστε να εξυπηρετηθείτε πιο άμεσα για το θέμα αυτό και στο κανονικό ραντεβού κάνατε το σφράγισμα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Αν το προσωρινό σας σφράγισμα έχει φύγει ολοκληρωτικά το δόντι επαναμολύνεται, οπότε θα χρειαστεί πάλι επεξεργασία καθαρισμού του. Αν σας γρατζουνάει ιδιαίτερα ζητήστε από το γιατρό σαα να σας απαλλάξει από την αιχμή του δοντιού τουλάχιστον μέχρι το ραντεβού σας

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ Ο ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΟ ΛΙΜΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΣΦΡΑΓΙΣΜΑ ΣΤΗ ΤΡΥΠΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Αν η προσωρινή σφράγιση βγήκε και προκλήθηκε μια μικρή τρύπα, είναι λογικό να νιώθεις δυσφορία και πόνο στη γλώσσα λόγω της τραχύτητας του δοντιού. Το πρήξιμο και η δυσφορία μπορεί επίσης να είναι αποτέλεσμα της διαδικασίας απονεύρωσης.

    Ακολουθούν κάποιες προτάσεις για το τι μπορείς να κάνεις:

    1. Ανακούφιση του πόνου: Μπορείς να χρησιμοποιήσεις παυσίπονα όπως παρακεταμόλη ή ιβουπροφαίνη, σύμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας, για να μειώσεις τον πόνο και το πρήξιμο. Προσοχή: συμβουλέψου τον γιατρό σου πριν πάρεις φάρμακα, ειδικά αν έχεις άλλες ιατρικές καταστάσεις.
    2. Αποφυγή ερεθισμού: Προσπάθησε να μην ενοχλείς την
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Λείανση της ακίδας που ενοχλεί

    Μπογδανόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Σαλαμίνα

  • Να πάτε αύριο να σας γυαλίσουν το δόντι

    Σουρμελής Αχιλλέας - Smile Ahead

    Οδοντίατρος - Στοματικός & Γναθοπροσωπικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλό θα ήταν να πάτε να σας συμπληρώσουν την προσωρινή εμφραξη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Ειναι προβλεπομενο για 2-3 μερες ακομα να υπαρχει ευαισθησια, λογικα καποιο υπολοιπο προσωρινου σφραγισματος εξακολουθει να υπαρχει. Οσον αφορα το γρατζουνισμα,πρεπει να το διευθετισει ο γιατρο σας.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.